آشنایی با سنگ های قیمتی

عقیق یمنی اصل چه نوع سنگی است؟ خواص عقیق یمنی در روایات

حتما شما نیز مطالب بسیاری در مورد سنگ عقیق یمنی شنیده اید. این گوهر یکی از باارزش ترین سنگ ها در میان مسلمانان و به ویژه ایرانیان میباشد. اما آیا شما می‌دانید مهم ترین ویژگی های سنگ عقیق یمنی اصل چیست؟ آیا میدانید عقیق یمنی اصل دارای چه رنگی است؟ در ادامه این مقاله از جواهر هشتم به بررسی مهم ترین ویژگی های این سنگ، خواص عقیق یمنی در روایت، نحوه تشخیص سنگ اصل از انواع مصنوعی آن و بسیاری از مطالب دیگر در مورد این سنگ پرداخته شده است.

عقیق یمنی چیست؟

در جواب این سوال که عقیق یمنی چیست می‌توان بیان کرد که این نوع سنگ یک گونه از خانواده سنگ عقیق میباشد که به رنگ نارنجی مایل به زرد تا قرمز دیده می‌شود. اما عقیق یمنی اصل چه رنگی است؟ این گوهر با رنگ قرمز از محبوبیت بسیاری برخوردار است و عموم مردم این گوهر را تنها با این رنگ مشاهده کرده اند. اما باید بیان کرد که این نوع از سنگ عقیق تنها به رنگ سرخ وجود ندارد و در رنگ های کبود، مشکی، قهوه ایی، یاسی، پرتقالی و … قابل مشاهده است.

سنگ عقیق یمن اصل، همان طور که از نامش پیداست در کشور یمن استخراج می‌شود و سنگ های عقیق موجود در این منطقه از ارزش و قیمت بیشتری نسبت به معادن دیگر آن برخوردار هستند. سنگ عقیق یمنی یا یمانی به دلیل خواص بسیاری که برای روح و بدن دارد توسط بسیاری از افراد از زمان های قدیم تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گرفته است و افراد زیادی به دنبال داشتن کلکسیونی از این نوع سنگ باارزش می‌باشند. گونه های دیگر این سنگ مانند برزیلی و عقیق خراسانی نیز از ارزش بالایی برخوردار هستند و یک رقیب جدی برای سنگ عقیق یمنی محسوب می‌شوند.

با توجه به احادیث و روایات نقا شده از علما و بزرگان دین خواص عقیق یمنی در روایت مشهود است و به همین دلیل این گوهر در کشور ایران کاربردهای بسیاری دارد و بسیار در صنعت جواهرسازی و ساخت انگشترهای نقره مردانه و زنانه عقیق یمنی مورد استفاده قرار میگیرد.

مشخصات و ساختار فیزیکی

این گوهر با سختی ۶.۵ تا ۷ در مقیاس موس را می‌توان در دسته سنگ های نیمه سخت در نظر گرفت. سنگ عقیق یمنی از دانه های کوارتز بسیار ریز تشکیل شده است که در بعضی از موارد دارای شفافيت بالا و در بعضی موارد اندکی کدر میباشد.

مواد شیمیایی موجود در عقیق سیلیس خالص است که در بعضی موارد عنصرهایی مانند Al، Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در آن دیده می‌شود. بهترین نوع سنگ عقیق یمنی yemen agate با رنگ قرمز، زرد و سفید قابل مشاهده است. گونه ایی از این سنگ که از تعداد زیادی دانه های میکا تشکیل شده است و براق است را، دلربا نامیده اند.
سنگ عقیق یمنی در صخره های آتشفشانی وجود دارد و شامل بافت های گره خورده و ترکیب هیدروکسید پتاسیم میباشد که هنگام شکافته شده صخره های آتشفشانی می‌توان انواع بی‌نظیری از آن را مشاهده کرد.

خواص عقیق یمنی در روایات

آیا درمورد این سنگ روایتی وجود دارد؟ دلیل اهمیت و محبوبیت این سنگ چیست؟ مهم ترین خواص عقیق یمنی در روایت چیست؟ با توجه به آیات و احادیث بسیار گفته شده در باب خواص سنگ عقیق یمن توسط بزرگان دین و امامان و معصومین، میتوان فهمید که استفاده از این سنگ خواص بسیاری دارد. همانطور که گفته شد این سنگ یکی از باارزش ترین سنگ های میباشد که بیشترین تعداد روایات و احادیث در مورد خواص آن گفته شده است. در ادامه به برخی از مهم ترین خواص عقیق یمنی در روایات خواهیم پرداخت:

از رسول اکرم(ص) بیان شده است که: در شب معراج ( سفر به آسمان ها و رفتن به عرش) به درجه ایی از نزدیکی و ربوبیت رسیدم که بیشتر از آن امکان پذیر نبود. و خداوند با من در خالی که در بین دو کوه عقیق قرار داشتم سخن گفت. (الشیعه فی احادیث الفریقین، ص ١۶٨)

امام صادق (ع) نیز درمورد خواص این سنگ فرموده اند: خداوند دوست دارد دستی برای دعا به درگاهش بلند شود که این گوهر در آن باشد. ( مکارم الاخلاق ص ۸۸ ، وسائل الشیعه : ۵ /۹۱ )

4.2 - (5 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *