آشنایی با سنگ های قیمتی

معرفی عقیق زرد و دعای شرف الشمس: خواص عقیق زرد و زمان حکاکی شرف الشمس

سنگ عقیق زرد و حکاکی دعای شرف الشمس بر روی آن همیشه یکی از مسائل جذاب و سوال برانگیز برای بسیاری از افراد بوده است. این نگین ارزش معنوی بسیاری دارد و از گذشته تا به امروز در بین مردم بسیار محبوب بوده است. در ادامه این مقاله از جواهر هشتم همراه ما باشید تا به بررسی ویژگی ها و خواص این سنگ و طلسم شرف الشمس بپردازیم …

آشنایی مختصر

همانطور که میدانید سنگ عقیق زرد یکی از انواع سنگ عقیق (agate) می باشد که تنها تفاوت آن در رنگ و میزان روشنایی و شفافیت در رنگ میباشد. ساختار شیمیایی سازنده این سنگ sio2 میباشد که جنس آن سیلیس است. انواع مختلف این سنگ که از سنگ های یمانی به وجود می آیند را سنگ عقیق زرد یمنی یا یمن می نامند. این نگین معمولا نیمه شفاف و سخت است اما باید در نگهداری آن دقت لازم را داشته باشید زیرا در صورت افتادن از ارتفاع ممکن است دچار شکستگی و یا ترک خوردگی شود.

این سنگ از عناصری مانند سیلیکون، منیزیم، اکسیژن، منگنز، کلسیم، کروم و مقداری آهن تشکیل شده است که عنصر اصلی آن دی اکسید سیلیکون می باشد. به طور کلی این خانواده از سنگ های معدنی در بیش از ۳۰ رنگ متفاوت قابل مشاهده هستند و تنوع رنگی آن یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت و استفاده از این سنگ در صنعت جواهرسازی شده است. در میان تنوع رنگی بسیار عقیق زرد یمن و قرمز به دلیل خواص معنوی بسیاری که دارند از ارزش بیشتری برخوردار هستند. در ادامه به بررسی بیشتر خواص عقیق زرد و حکاکی طلسم شرف الشمس بر روی اين نگین خواهیم پرداخت.

عقیق زرد یمنی وجود دارد؟

سنگ های عقیق یمنی خواص بسیاری دارد و با توجه به ارزش معنوی بالایی که دارند بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ عقیق زرد یمن یکی از سنگ های محبوب و نادر می باشد که به دلیل کمیاب بودن آن کمتر در بین مردم شناخته شده است. سنگ های یمنی معمولا به شکل نارنجی و مایل به قرمز مشاهده می شوند اما برخی از رنگ های دیگر مانند سنگ عقیق کبود یمن نیز وجود دارد که توسط بسیاری از مردم عادی ناشناخته هستند.

خواص سنگ عقیق زرد

همانطور که گفته شد این سنگ جزو خانواده سنگ عقیق می باشد و درباب خواص سنگ عقیق نیز مطالب بسیاری بیان شده است و در روایات و احادیث بسیاری استفاده از ان توصیه شده است. با توجه به همین موضوع همان خواص عقیق را می‌توان برای عقیق زرد اصل استخراج نمود.

یکی از خواص عقیق زرد یمنی افزایش عزت نفس میباشد. این سنگ به عنوان سنگ عزت نفس شهرت دارد. این در در افزایش حس احترام به خود و توانایی ها موثر است. خواص عقیق زرد باعث افزایش عشق و علاقه در بین افراد می‌شود و انرژی ها و افکار منفی را از بین می برد.

این نگین در زمان های گذشته محبوبیت بسیاری داشته و از خواص عقیق زرد یمنی برای حفاظت در جنگ ها استفاده می کردند. به همراه داشتن این سنگ برای افزایش رزق و روزی و دوری از حسادت و چشم نظر نیز توصیه شده است مخصوصا زمانی که بر روی آن دعای طلسم شرف الشمس حکاکی شده باشد.

استفاده از خواص عقیق زرد اصل در بهبود بیماری های گوارشی توصیه شده است. این نگین برای درمان درد های استخوانی به ویژه درد کمر موثر میباشد. استفاده از ان برای زنان به جهت جلوگیری از خون ریزی شدید توصیه شده است. خواص عقیق زرد اصل باعث دور شدن غم و اندوه و ایجاد آرامش در زندگی خواهد شد.

حرز یا طلسم شرف الشمس

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که طلسم شرف الشمس چیست و چه خواصی دارد؟ تقریبا هر جا که حرفی از سنگ عقیق زرد باشد، دعای شرف الشمس نیز به میدان خواهد آمد. این دعا در بین تمام علما شناخته شده و با اهمیت می باشد. طلسم شرف الشمس در واقع شامل حروفی است که بر روی نگین زرد رنگ از جنس عقیق حکاکی می شود. حروفی که حکاکی می شوند شامل پنج نام پروردگار متعال یعنی 《الله، جمیل، رحمن، مومن، نور》هستند.

به طور کلی حکاکی طلسم شرف الشمس بر روی اين نگین شامل ۱۳ حرف است که در میان آنها ۴ حرف از تورات، ۴ حرف از انجیل و ۵ حرف طلسم شرف الشمس از قرآن کریم می باشد. اما طلسم شرف شمس تنها بر روی نگین زرد رنگ عقیق حکاکی می شود؟ در پاسخ به این سوال می توان بیان کرد که طلسم شرف شمس بر روی انواع عقیق حکاکی می شود اما تنها حالتی که در روایات و احادیث اسلام به آن اشاره شده است حکاکی طلسم شرف شمس بر روی عقیق زرد و استفاده از آن در هر حالت انگشتر، گردنبند و یا دستبند می‌باشد. حکاکی این دعا نیز دارای قواعد و آداب مخصوص به خود می باشد که کار هرکسی نیست. این دعا به صورت کامل رمزی و با قواعد خاص بر روی این نگین تنها در یک روز از سال حکاکی می شود.

برای آشنایی بیشتر با طلسم شرف شمس و خواص دعای حرز شرف شمس پیشنهاد می شود مقاله مربوط به دعای شرف شمس را مطالعه بفرمایید.

زمان حکاکی شرف الشمس

همانطور که گفته شد این دعا دارای آداب خاص و مخصوص به خود می باشد. یکی از مهمترین آداب حکاکی دعای شرف شمس زمان آن است. این دعا تنها در یک روز از سال و در ساعت مشخصی حکاکی می‌شود و حکاکی بعد از زمان تعیین شده اعتباری نخواهد داشت و توصیه شده نیست. اما زمان حکاکی دعای شرف الشمس چه زمانی است؟ با کمک از تقویم های نجومی معتبر می توان زمان حکاکی شرف الشمس را تشخیص داد. با کمک از تقویم نجومی استاد و دانشمند بزرگ جناب آقای مصطفی گلپایگانی کارشناس ارشد علم نجوم و همکار استاد منصور نجومی ابن مرحوم منجم باشی شیرازی، زمان حکاکی شرف الشمس برای سال ۱۴۰۱ از ساعت ۲۰ و ۴۳ دقیقه ۱۹ فروردین ماه آغاز می شود و تا ساعت ۲۱ و ۹ دقیقه روز بعد ادامه خواهد داشت.

5 - (1 رای)
بازگشت به لیست

10 دیدگاه در “معرفی عقیق زرد و دعای شرف الشمس: خواص عقیق زرد و زمان حکاکی شرف الشمس

 1. م گفت:

  من سنگ زرد عقیق خام دارم یعنی اگر فقط شرف شمس رو حکاکی کنم میتوانم از خواصش استفاده کنم؟

  1. جواهر هشتم گفت:

   سلام بله

 2. اکبر رفیع گفت:

  سلام وقت شما بخیر. سنگ های زرد رنگ عقیق دارم گفتند خراسانی هست آیا عقیق خراسانی و عقیق یمنی خواص متفاوتی دارند؟

  1. جواهر هشتم گفت:

   سلام به طور کلی خواص مشابهی دارند اما نوع یمنی این سنگ بیشتر توصیه شده است.

 3. فاطمه محمدی گفت:

  سلام من یک انگشتر با نگین زرد رنگ با حکاکی بهم هدیه دادند و من هم دادم برام طلا کنن آیا مشکلی نداره؟ میتنونم از خواصش استفاده کنم؟

  1. جواهر هشتم گفت:

   سلام بله مشکلی نیست

 4. ناشناس گفت:

  سلام وقت شما بخیر. سال نو مبارک. انگشتر زرد دارم بسیار شفاف و خوش رنگ هست از کجا متوجه بشوم که اصل هست یا نه!

  1. جواهر هشتم گفت:

   سلام. بهترین روش برای تشخیص نوع سنگ و اصل بودن آن مراجعه به ازمایشگاه می باشد.

 5. ناشناس گفت:

  آیا برای استفاده از خواص شرف شمس باید در قالب انگشتر استفاده بشه؟

  1. جواهر هشتم گفت:

   سلام. خیر در هر صورتی امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *