آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ فیروزه نیشابور، خواص نحوه نگهداری و شارژ سنگ فیروزه اصل

چرا این نگین به یک سنگ محبوب تبدیل شده است؟ مهم ترین خواص فیروزه چیست؟ آیا این نگین مانند سنگ الکساندریت خاصیت تغییر رنگ دارد؟ مقاله قبلی به بررسی سنگ عقیق و انواع آن پرداخته شد. در این مقاله قصد داریم تا یکی دیگر از سنگ های محبوب و پرخاصیت را معرفی و بررسی کنیم. اگر به دنبال آشنایی با سنگ فیروزه، خواص آن، روش های نگهداری و شارژ سنگ فیروزه و مطالبی در این زمینه هستید تا آخر این مقاله همراه جواهر هشتم باشید.

آشنایی مختصر

نگین فیروزه Turquoise یکی از سنگ های محبوب و بسیار زیبا می باشد که به علت رنگ و ظاهر زیبایی که دارد در بین مردم بسیار محبوب میباشد. استفاده از انواع جواهرات اعم از انواع انگشتر نقره مردانه و زنانه و یا گردنبند و دستبند با نگین فیروزه نیز رواج بسیاری دارد. این سنگ در رنگ های آبی، آبی روشن، سبز، سبز روشن و سبز تیره مشاهده می شود.

فسفات مس و آلومینیوم نمناک از مواد شیمیایی سازنده این سنگ می باشد. فیروزه از انواع سنگ آذرین می باشد که درمناطق آتشفشانی مشاهده می گردد. سختی فیروزه اصل 5.5 تا 6 در مقیاس موس است، و اگر این سنگ به طور کامل خشک باشد سختی بیشتری خواهد داشت. این سنگ خواص بسیاری برای روح و بدن دارد و در زمان مصریان باستان از آن به عنوان یک سنگ زینتی استفاده میشده است.

خواص ویژه سنگ فیروزه

فیروزه خواص بسیاری برای روح و بدن دارد و علاوه بر خواص درمانی که برای روح و بدن دارد در روایات نیز در مورد خواص سنگ فیروزه مطالب بسیاری از بزرگان و علما دین بیان شده است. استفاده از انگشتر با این نگین سبب آرامش قلب می شود و باعث دور شدن ترس و کاهش نگرانی و اضطراب خواهد شد. از این نگین معدنی به عنوان یک سنگ دور کننده چشم زخم و حسادت یاد می شود و امروزه در اعتقادات بسیاری از مردم این باور وجود دارد.

خواص سنگ فیروزه سبب افزایش احساس آرامش و صلح میشود. گفته می شود که خواص سنگ فیروزه سبب پاکسازی چاکرای گلو یا همان چشم سوم خواهد شد. به طور کلی میتوان به موارد زیر به عنوان مهم ترین خواص سنگ اشاره کرد:

  • باعث از بین رفتن استرس میشود
  • موثر به جهت کمبود اکسیژن و مسمومیت های خونی
  • افزایش قدرت بینایی و عملکرد چشمها
  • اصلاح گردش خون یکی دیگر از خواص فیروزه
  • خواص فیروزه سبب بهبود درد گلو و بیماری های تنفسی
  • خواص این نگین موثر در اعتماد به نفس و از بین برنده ارتعاشات منفی و جذب انرژی مثبت

خواص سنگ فیروزه در روایات

در روایات و احادیث نیز علما و بزرگان دین مطالبی درمورد خواص فیروزه اصل بیان کرده اند. در كتاب علامه مجلسي روايت از رسول اكرم(ص) آورده شده است که فرموده اند: هر فردی نگین فيروزه را در روز يك بار نگاه كند پنج بار در بهشت به رويش باز مي شود.

امام صادق (ع) در مورد خواص فیروزه چند نوع از انگشتر های قیمتی فرموده اند که دوست دارند هر مومنی پنج انگشتر در دست خود کند که یکی از آن ها انگشتری با همین نگین به جهت گشایش در کارها می باشد.

حضرت محمّد (ص) در باره خواص نگین فیروزه فرموده اند: خداوند عالمیان فرمودند که من شرم می کنم از دستی که برای دعا و اجابت بسوی من بلند شود و در آن دست انگشتری با این نگین باارزش باشد و او را ناامید برگردانم. (حلیه المتقین – ص۳۳)

امام جعفر صادق (ع) نیر از خواص فیروزه این چنین گفته اند: هر که انگشتری با این نگین در دست داشته باشد، دستش فقیر نگردد. (کتاب علامه مجلسی)

امام موسی کاظم (ع) نیز فرموده اند: این نگین بسیار با ازرش است که جبرئیل برای رسول خدا (ص) هدیه آورده است و پیامبر خدا هم آن را به حضرت امیرالمومنین (ع) بخشیدند.

گفته شده که امیر المومنین علی (ع) چهار انگشتر در دست داشتند که یکی از آنها انگشتری با همین نگین بوده است به منظور نصرت و یاری اش.

نحوه نگهداری فیروزه

توجه داشته باشید باید در نگهداری و تمیز نگه داشتن سنگ فیروزه دقت لازم را داشته باشید. اگر این سنگ زمان زیادی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد رنگ اصلی خود را از دست میدهد و ممکن به رنگ سبز کم رنگ و یا زرد در بیاید. باید سعی کنید تا از مواد شیمیایی و یا چربی ها دور بماند چرا که نسبت به این مواد بسیار حساس و آسیب پذیر میباشد.

4.2 - (6 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *