آشنایی با سنگ های قیمتی

یاقوت کبود: خواص یاقوت کبود + 6 روش تشخیص اصل از تقلبی

سنگ یاقوت کبود یکی دیگر از انواع سنگ یاقوت می باشد که در این مقاله از جواهر هشتم قصد معرفی آن را داریم. همانطور که می دانید این نوع سنگ در صنعت جواهرسازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به ویژگی هایی که دارد بسیار محبوب و معروف میباشد. در ادامه این مقاله به بررسی خواص یاقوت کبود در روایات، بررسی دیدگاه معصومین درباره خواص انگشتر یاقوت کبود و دیدگاه دانشمندان درمورد این سنگ خواهیم پرداخت. همراه ما باشید…

معرفی اجمالی

سنگ یاقوت کبود (sapphire) و به طور کلی انواع سنگ یاقوت دومین سنگ سخت پس از الماس محسوب می‌شود. این نوع سنگ در برخی از موارد صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع سنگ با توجه به رنگ جذاب و شفافیتی که دارد در صنعت جواهرسازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ تاریخچه ایی قدیمی دارد و اهل تصوف هند بر این باورند که این نگین وابسته به سیاره زحل میباشد. بعد از سال ۱۸۰۰ میلادی بود که دانشمندان دریافتند این سنگ نیز مانند سنگ یاقوت سرخ از دسته کروندوم هستند.

این نگین شامل برخی از عناصر مانند تیتانیوم، کروم، مس، آهن و منگنز میباشد که وجود همین عناصر و ناخالصی ها سبب به وجود آمدن رنگ های مختلف در این نگین می‌شود. این سنگ در رنگ های آبی، زرد، سرخ، صورتی، نارنجی و بنفش قابل مشاهده است. رنگ هایی که غیر از سرخ و صورتی باشند در دسته سنگ یاقوت آبی قرار می‌گیرند و انواع سرخ و صورتی رنگ جزو سنگ یاقوت سرخ محسوب می شوند. سختی این سنگ ۹ در مقیاس موس میباشد که جزو سنگ های دارای استحکام بالا به حساب می‌آید. امروزه به جهت بهبود رنگ سنگ یاقوت آبی به آن حرارت می دهند که باعث افزایش قیمت یاقوت کبود خواهد شد.

خواص یاقوت کبود در روایات

این سنگ خواص بسیاری برای روح و بدن دارد و نمی توان درمورد مضرات یاقوت کبود مطالبی پیدا کرد و استفاده از این نگین توسط بسیاری از علما و بزرگان دین توصیه شده است. در ادامه برخی از مهم ترین خواص یاقوت کبود در روایات و احادیث را بیان خواهیم کرد.

+ امام صادق (علیه السّلام) در مورد خواص انگشتر یاقوت کبود و به طور کلی انواع آن فرموده اند: دوست دارم پنج انگشتر در دست هر مسلمان باشد؛ حدید صینی، انگشتر فیروزه، انگشتر یاقوت، انگشتر عقیق و انگشتر دُرّ نجف.

+ در روایتی درمورد خواص انگشتر یاقوت کبود از امام رضا (ع) بیان شده است که این انگشتر را در دست کنید که سبب از بین رفتن غم و ناراحتی می شود.

+ همچنین در حدیثی دیگر از امام رضا (ع) می‌توان به خواص یاقوت کبود پی برد. ایشان فرمودند: این انگشتر را در دست کنید که فقیر نمی شوید.

+ عبد خیر بیان کرده است حضرت علی در دست خود انگشتری از این جنس داشته است به دلیل شرافت و نجابت آن و بر روی آن ذکر ( لا اله الا الله الملک الحق المبین) را حکاکی کرده بودند.

تشخیص یاقوت کبود اصل از تقلبی

با توجه به قیمت بالای این سنگ و کمیاب بودن آن بهتر است برخی از راه های تشخیص یاقوت کبود اصل از تقلبی را بدانید تا هنگام خرید دچار مشکل نشوید. به طور کلی توصیه می‌شود که برای تشخیص نوع اصلی از تقلبی حتما به یک کارشناس با تجربه و قابل اعتماد و یا یک آزمایشگاه معتبر مراجعه کنید. در ادامه برخی از راه های کمک کننده در تشخیص یاقوت کبود اصل را بیان کرده ایم:

۱- وجود حباب یا گاز

نوع طبیعی و اصلی این سنگ نباید دارای حباب و یا هوا در خود باشد. توجه داشته باشید که بعضی از مواقع حباب هایی درون انواع طبیعی نیز دیده می‌شود که حاصل وجود ناخالصی در آن میباشد. سنگ هایی که با شیشه بازسازی شده باشند دارای حباب های ریزی در خود هستند.

۲- میزان شفافیت

سنگ های شفاف معمولا بسیار کمیاب هستند و در صورت مشاهده قیمت آن بسیار بالا خواهد بود. چنانچه یاقوت آبی شفاف با قیمت پایین مشاهده کردید در اصالت آن کمی تامل کنید. سنگ های مصنوعی معمولا شفافیتی مانند شیشه دارند.

۳- رگه

سنگ یاقوت آبی اصل دارای رگه هایی میباشد که با ذره بین قابل مشاهده هستند و یا نقطه های سیاهی در آن مشاهده می‌شود. به طور کلی کاملا صاف و یکنواخت نیستند.

۴- سختی سنگ

یکی از مواردی که می تواند در تشخیص یاقوت کبود اصل از تقلبی کمک کند میزان سختی آن میباشد. همانطور که گفته شد این سنگ از سختی بالایی برخوردار است و نمی‌توان روی آن خط و خراش به وجود آورد.

۵- تست مه

سنگ طبیعی و اصل دارای سرعت انتقال گرما بالایی هستند و اگر بر روی آن “ها” کنید بخار ایجاد شده بر روی ان سریع از بین خواهد رفت.

۶- شکست نور

یکی دیگر از روش های تشخیص یاقوت کبود اصل از تقلبی میزان شکست نور در آن میباشد. معمولا شکست نور در این سنگ به صورت منظم و غیر متقاطع هستند. البته برای این کار توصیه می‌شود به آزمایشگاه های معتبر مراجعه کنید.

به طور کلی انواع یاقوت هایی که در بازار دیده می شوند بهسازی شده هستند و کیفیت آنها را به طور دستی و غیر طبیعی افزایش داده اند. این موضوع می‌تواند در قیمت یاقوت کبود تاثیر گذار باشد. با توجه به این موضوع و سخت پیدا شدن سنگ اصل حتما برای تشخیص اصالت آن به یک آزمایشگاه معتبر مراجعه بفرمایید.

نحوه شارژ یاقوت کبود

با توجه به خواص سنگ یاقوت کبود و با ارزش بودن این سنگ حتما این سوال برای شما نیز پیش آمده است که نحوه پاکسازی و شارژ یاقوت کبود به چه شکل است؟ برای پاکسازی و شارژ یاقوت کبود و بهره مند شدن از خواص این سنگ به طور دائمی میتوانید آن را کمتر از یک ساعت در زیر نور خورشید قرار دهید. همچنین در ماه ۲ تا ۳ بار میتوانید مدتی آن را درون نمک مرطوب دریا قرار دهید و از خواص آن بهره مند شوید.

3.7 - (7 رای)
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “یاقوت کبود: خواص یاقوت کبود + 6 روش تشخیص اصل از تقلبی

  1. Ali گفت:

    یاقوت u9622 در چرخ خیاطی .قدمتش ۲۰۰۰ مربوط به گشور ایتالیا .قیمتش هر قیراط .فروشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *