آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ یاقوت: انواع سنگ یاقوت اصل و خواص آن در احادیث و روایات

تا چه اندازه سنگ یاقوت را میشناسید؟ نگین یاقوت اصل یکی از گوهرهای بسیار با ارزش و زیبا است که ابعاد بزرگ آن ارزشی معادل سنگ الماس دارد و از باارزش ترین و پرکاربرد ترین سنگ ها در صنعت جواهر سازی به شمار می آید. سنگ یاقوت اصل علاوه بر زیبایی که دارد، خواص بسیاری نیز برای روح و بدن دارد به طوری که مانند سنگ عقیق، سنگ فیروزه، زمرد و … در روایات و احادیث اسلام از خواص آن بسیار یاد شده است که نشان از اهمیت بالای این سنگ نزد علما و بزرگان دین است. در ادامه این مقاله از جواهر هشتم همراه ما باشید تا به طور تخصصی به بررسی این نگین باارزش پرداخته شود. 

معرفی سنگ

سنگ یاقوت یکی از سنگ های بسیار زیبا و باارزش است که در صنعت جواهرسازی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و از اهمیت بالایی برخوردار است. سختی این سنگ 9 در مقیاس موس است که با توجه به همین سختی و رنگ درخشنده شیشه ایی که دارد سالهاست که به عنوان یک سنگ گران بها شناخته میشود. نگین یاقوت به عنوان پروردگار سنگ ها شناخته میشود و از دسته سنگ های آذرین میباشد. نگین یاقوت جزء چهار سنگ باارزش جهان یعنی سنگ زمرد، زبرجد، الماس و یاقوت قرار دارد.

این سنگ در زبان انگلیسی با اسم ruby شناخته میشود. انواع سنگ یاقوت اصل در رنگ های قرمز، آبی، زرد و سفید مشاهده میشود که در این میان رنگ قرمز و آبی آن از محبوبیت بالایی برخوردار است. این سنگ در میان خانواده های سلطنتی اروپایی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و شاهزادگان و پادشاهان برای بیان عشق و علاقه خود نسبت به یکدیگر از این سنگ در جواهرات خود استفاده میکردند. 

در زبان هند باستان این نگین باارزش را با نام ratnaraj به معنی پادشاه سنگ های گرانبها میشناسند. نوشته های سانسکریت قدیمی، کتاب انجیل و سایر نوشته های تاریخی این نگین را یک نگین ارزشمند معرفی کرده اند و از اهمیت بالایی برخوردار است. هندوهای باستان باور داشتند که وقتی یاقوت به کریشنا پیشکشش شود، او به عنوان امپراتور مجددا متولد خواهد شد.

خواص سنگ یاقوت برای بدن

همانطور که گفته شد، این سنگ علاوه بر زیبایی خواص بسیاری نیز برای روح وبدن دارد. در ادامه به برخی از مهم ترین خواص این سنگ پرداخته ایم:

1- یکی از مهم ترین خواص سنگ یاقوت اصل از بین بردن سر درد می باشد. توصیه شده است که برای به دست آوردن آرامش این سنگ را برروی چشم خود قرار دهید و در مکانی آرام دراز بکشید تا ارتعاشات و انرژی های شفابخش وارد مدارات مغناطیسی اطراف بدن شود. برای تاثیر گذاری بیشتر قبل از انجام این کار توصیه شده است که اقدام به شارژ این نگین کنید.

2- از خواص یاقوت سرخ می توان به  افزایش انرژی حیاتی درون بدن، کمک به عملکرد درست و سلامتی اعضا بدن اشاره کرد. خواص سنگ یاقوت اصل باعث کارکرد درست سیستم گردش خون خواهد شد و تاثیر بسیاری در فعال و شاداب نگه داشتن اعضاء بدن دارد.

3- خواص سنگ یاقوت اصل تاثیر بسیاری در از بین رفتن اضطراب و به ویژه شک و تردید دارد.

4- افزایش حس اعتماد به نفس، احساس دوستی، اعتماد و رضایت از مهم ترین خواص سنگ یاقوت اصل میباشد.

5- به همراه داشتن این سنگ باعث جلوگیری از انعقاد خون و سکته میشود.

6- تنظیم متابولیسم بدن و تقویت دستگاه گوارش به خصوص روده ها یکی دیگر از خواص سنگ یاقوت اصل میباشد.

7- خواص یاقت باعث ایجاد حس آرامش و تسکین دهنده اعصاب میباشد.

8- به همراه داشتن این نگین تاثیر بسیاری در دفع سموم بدن دارد و موثر در رفع ناراحتی های کبد و کیسه صفرا

9- در قرن سیزدهم میلادی نیز این سنگ به صورت پودر شده، برای درمان مشکلات کبدی بسیار مورد استفاده قرار میگرفته است.

10- وجود این نگین باعث درمان ناراحتی های عمل جراحی و دردهای سخت از جراحت های شدید دارد.

11- درمان دردهای عصبی، رماتیسمی، سردردهای شدید، بیماری های مفصلی قلنج، سوزش معده و نقرس

خواص سنگ یاقوت در روایات و احادیث

این سنگ توسط بسیاری از علما و بزرگان دین توصیه شده است و بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است. با مطالعه برخی از این روایات و احادیث گفته شده از معصومین میتوان به اهمیت این نگین و ارزش آن پی برد.

امام رضا (ع) درمورد خواص سنگ عقیق بیان کرده اند که هر که انگشتر یاقوت در دست خود داشته باشد فقر از آن دوری خواهد کرد. همچنین در مورد این خاصیت نگین عقیق از پیامبر اکرم (ص) اینگونه بیان شده است که: به دست کردن انگشتر یاقوت، باعث از بین رفتن فقر و تنگ دستی میشود.

درمورد خواص استفاده از سنگ عقیق از حضرت علی (ع) روایتی بیان شده است که این انگشتر را در دست کنید که پریشانی را نابود می کند.

همچنین در تاریخ اسلام نقل شده است که حضرت علی (علیه السلام) چهار انگشتر داشته اند که یکی از آنها از همین گوهر ارزشمند بود و آن را به دلیل نجابت و شرافت در دست می انداختند.

 امام صادق (علیه السلام) در روایتی آورده اند: انگشتر یاقوت را به دلیل خواص بسیاری که دارد در دست کنید.

همچنین پیامبر خطاب به امام حسین (علیه السلام) فرمودند: فرزندم، در دست کردن انگشتر یاقوت و عقیق فرخنده و مبارک می باشد پس آنها را در دست کن و هرگاه کسی به آنها نگاه کند نور چشمانش  زیاد می شود و خواندن یک رکعت نماز با در دست داشتن این انگشترها، برابر با هفتاد رکعت نماز خواندن بدون انها میباشد.

4.8 - (6 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *