آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ یاقوت سرخ: خواص سنگ یاقوت سرخ در روایات + قیمت آن

آیا میدانید سنگ یاقوت سرخ چیست؟ مهم ترین خواص یاقوت سرخ برای روح و بدن چیست؟ در مورد خواص این سنگ در روایات چه مطالبی بیان شده است؟ سنگ یاقوت یکی از سنگ های قیمتی بسیار زیبا و محبوب میباشد که استفاده از ان در سراسر جهان رواج دارد. در ادامه این مقاله از جواهر هشتم به بررسی این نگین باارزش و خصوصیات و ویژگی های علمی آن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید…

آشنایی مختصر

سنگ یاقوت قرمز یکی از سنگ های محبوب در صنعت جواهر سازی میباشد که با توجه به رنگ منحصر به فرد و شفافیت موجود در آن طرفداران بسیاری در سراسر جهان پیدا کرده است. این سنگ یکی از سنگ های محبوب در یونان باستان بوده است که یونانیان بر این باور بوده اند که وجود این سنگ سبب به ارمغان آوردن نیروهایی مانند علم، عشق، پیروزی و ثروت برای صاحبش خواهد شد. سنگ های یاقوت قرمز که دارای رنگ با کیفیت و خلوص بالا باشد و در ابعاد بزرگ ارزش و قیمت بالایی خواهد داشت و در این حالت قیمت یاقوت سرخ می‌تواند از الماس نیز گران تر باشد.

در زبان لاتین به این سنگ ruby گفته می شود که نام آن از کلمه روبئوس گرفته شده است. در هند نیز به این سنگ پدرام راگ می گویند که در فارسی به معنای نیلوفر سرخ است. کشور سریلانکا به دلیل داشتن منابع با ارزش از این نگین و استخراج سنگ هایی با کیفیت و رنگ جذاب در این حوزه شناخته شده می باشد. گفته شده در داستان های مارکو پولو، یکی از نوادگان چنگیز به نام قوبلای خان به پادشاه سریلانکا پیشنهاد دریافت یک شهر در ازاری یک نگین درشت از این جنس را داده است.

سنگ یاقوت سرخ (قرمز) red ruby نوع کروندوم دارای درجه سختی ۹ در مقیاس موس میباشد و می‌توان گفت که جزو سنگ های نسبتا سخت محسوب می شود به همین جهت از آن در صنعت جواهر سازی بسیار استفاده می‌ شود. این سنگ به عنوان سنگ سخت دنیا محسوب می‌شود. این سنگ با توجه به خواص و ویژگی هایی که دارد از لحاظ مالی از ارزش بالایی برخوردار است و می‌توان گفت که قیمت یاقوت سرخ نسبتا بالا میباشد.

این نگین به عنوان یک سنگ سلطنتی در بسیاری از تاج و تخت های پادشاهان وجود داشته است. هرچند که با انجام آزمایشات مشخص شد که تعدادی از آنها یاقوت قرمز نبوده اند و سنگ لعل بوده اند اما با این حال یاقوت قرمز همچنان به عنوان سنگی تزیینی و سلطنتی شناخته می شود. سنگ یاقوت سرخ پرنس سیاه و روبی تیمور در جواهرات سلطنتی و پادشاهی بریتانیا و اسپانیا که مورد استفاده قرار گرفته بودند نیز نوعی سنگ لعل یا اسپینل بوده اند.

خواص یاقوت سرخ

  • این نگین خواص بسیاری برای روح و بدن دارد. یکی از خواص یاقوت سرخ از بین بردن استرس و اضطرابی است که توسط شیاطین به انسان وارد می‌شود.
  • خواص یاقوت سرخ موجب افزایش استقامت روح خواهد شد.
  • از دیگر خواص یاقوت سرخ و به طور کلی انواع یاقوت افزایش شجاعت و اراده در صاحبش خواهد شد.
  • این سنگ باعث دور شدن انرژی منفی و حالات بد در افراد می‌شود.
  • گفته شده است که به همراه داشتن انگشتر یاقوت در دست راست باعث دور کردن بیماری های زنانه خواهد شد.
  • محافظت کردن از انسان در برابر بیماری ها از خاصیت یاقوت سرخ میباشد.
  • وجود این سنگ باعث دور شدن غم و غصه ها از افکار می شود و دشمنان را سرکوب می‌کند.
  • افزایش عزت و وقار و رسیدن به خواسته های دل از دیگر خواص یاقوت سرخ و انواع دیگر آن میباشد.

خواص یاقوت سرخ در روایات و احادیث

همانطور که گفته شد این سنگ خواص بسیاری برای روح و بدن دارد و در بسیاری مطالب بسیاری در مورد خواص یاقوت سرخ در روایات و احادیث اسلام بیان شده است. در ادامه برخی از مهم ترین این روایات را باهم می‌خوانیم:

امام صادق علیه السلام در باب خواص این سنگ می‌فرمایند: انگشتر یاقوت در دست کنید که ثواب دارد و عملی مستحب و سنت است. (کتاب حلیه المتقین از علامه محمد باقر مجلسی)

یکی دیگر از خواص یاقوت سرخ در روایات و احادیث اسلام و معصومین دفع فقر می باشد. امام هشتم، امام رضا (ع) به نقل از امام صادق علیه السلام میفرمایند: انگشتر یاقوت در دست خود داشته باشید که باعث از بین رفتن فقر و دور کردن آن میباشد.

همچنین پیامبر اکرم(ص) فرموده اند: انگشتر یاقوت در دست داشتن باعث دوری فقر و تنگ دستی می‌شود. (حاج شیخ محمد کلباسی در کتاب وسعت رزق)

همچنین پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) در جایی دیگر فرموده اند: انگشتر یاقوت در دست داشتن فقر را از بین می برد. (حاج شیخ محمد کلباسی در کتاب وسعت رزق)

یکی دیگر از خواص یاقوت سرخ در روایات و احادیث پیروزی در کارها میباشد. رسول اکرم (ص) فرموده اند: این انگشتر را در دست کنید که پیروزی در کارها به شما خواهد رسید. (کتاب روزی بی منت ترجمه حسین قهستانی)

همچنین اميرالمؤمنين حضرت علی علیه السلام همواره چهار نوع انگشتر در دست خود داشتند که یکی از آنها انگشتر یاقوت بوده است و این انگشتر نزد ایشان از اهمیت و نجابت بالایی برخوردار بوده است.

قیمت یاقوت سرخ

همان طور که گفته شد این سنگ یکی از سنگ های قیمتی و باارزش میباشد که می‌تواند قیمتی مانند سنگ الماس داشته باشد. برخی معیارهایی مانند رنگ، میزان خلوص، شفافیت، اندازه، وزن، محل استخراج و … می‌تواند در تعیین قیمت یاقوت سرخ تاثیر گذار باشند همانند دیگر سنگ های قیمتی. یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت یاقوت سرخ محل استخراج این سنگ می باشد. همچنین با توجه به نادر بودن این سنگ اندازه و ابعاد آن میتواند باعث افزایش یا کاهش قیمت یاقوت سرخ شود. قیمت یاقوت سرخ رنگ نسبت به دیگر رنگ ها بیشتر میباشد زیرا رنگ قرمز به عنوان رنگ اصلی محسوب می‌شود و رنگ های دیگر مانند نارنجی، ابی، زرد، سبز و بنفش از رنگ های ثانویه محسوب می‌شود.

4.5 - (6 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *