آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ زبرجد و آشنایی با آن: خواص سنگ زبرجد در اسلام، نگهداری و قیمت گذاری

سنگ زبرجد

سنگ زبرجد چیست؟ آیا نام دیگر این نگین را میشناسید؟ خواص سنگ زبرجد اسلام چیست؟ چه فوایدی برای انسان دارد؟ در ادامه این مقاله از جواهر هشتم به بررسی این سنگ زیبا و خواص آن خواهیم پرداخت. نکات بسیاری در مورد تاریخچه و نام علمی و ساختار فیزیکی و شیمیایی آن نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت…

سنگ زبرجد – آشنایی

زبرجد یک سنگ سبز رنگ بسیار زیبا و شفاف میباشد که شباهت بسیاری به سنگ عقیق سبز دارد و در صورت نداشتن تجربه کافی ممکن است با عقیق سبز اشتباه گرفته شود. نام علمی زبرجد pridot میباشد و ساختار شیمیایی آن تشکیل شده از سیلیکات منیزیم آهن و نیکل و کرومیم میباشد که میزان سبزی بودن آن را وجود عنصر آهن تعیین می‌کند.

انواع سنگ زبرجد را می‌توان در رنگ های سبز مایل به زرد تا سبزقهوه ایی مشاهده کرد که نوع تیره رنگ آن اکثر مواقع با سنگ زمرد و عقیق سبز اشتباه گرفته می‌شود. این گوهر دارای سختی ۶.۵ تا ۷ بر مقیاس موس است و باید در نگهداری آن دقت لازم را داشت. بهترین رنگ این گوهر دارای ۱۵ درصد آهن میباشد که مقدار کمی نیکل و کرومیوم در خود دارد.
انواع این سنگ با رنگ سبز پررنگ از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند و ارزش بسیاری دارند. این نگین از شفافيت بالایی برخوردار است و معمولا گونه های درخشان آن بسیار نادر هستند.

انواع سنگ زبرجد که در ابعاد بزرگ هستند به دلیل وجود ناخالصی بیشتر، مات بوده و شفافيت خاص خود را ندارند اما زمانی که به قطعات کوچک تر برش خورده و صیغل داده شوند، شفافيت بسیاری مانند شیشه خواهند داشت. معمولا این سنگ سبز به شکل دایره ایی، الماس تراش و بیضی دیده می‌شوند.

 خواص سنگ زبرجد در روایات اسلام

سنگ زبرجد یکی از انواع سنگ های معدنی میباشد که علاوه برزیبایی خواص بسیاری در اسلام دارد و توسط علما و بزرگان دین استفاده از انگشتر نقره زبرجد و یا دیگر محصولات حاصل از ان توصیه شده است.
یکی از مهم ترین خواص سنگ زبرجد در اسلام را حضرت رضا (ع) بیان کرده اند. ایشان فرموده اند: در دست داشتن انگشتر نقره زبرجد و به همراه داشتن آن، موجب راحت شدن کارها و آسانی امور خواهد شد.

همچنین در کتاب حلیه المتقین در مورد خواص سنگ زبرجد در روایات امده است که امام رضا(ع) فرمودند: استفاده از انگشتر نقره با نگین معدنی زبرجد موجب از بین رفتن فقر و افزایش قدرت و توانمندی خواهد شد.

انگشتر نقره مردانه اپال طلایی طرح آراد

1,688,000 تومان
انگشتر نقره مردانه طرح آراد با نگین اپال طلایی و همچنین مخراج کاری سنگ زبرجد، یک محصول بسیار زیبا و با ارزش است که با نقره 925 عیار و سنگ های معدنی ساخته شده است که علاوه بر زیبایی و جذابیتی که دارد خواص بسیاری نیز برای صاحب آن خواهد داشت. رکاب این انگشتر توسط دست هنرمندان ساخته شده است و قابلیت سایز نیز دارد. همچنین دارای چنگ های طلایی رنگ از جنس برنج میباشد که تغییر رنگ نمیدهد و ترکیب رنگی بسیار جذابی ایجاد کرده است.

انگشتر مخراج کاری زبرجد نقره مردانه طرح آتاش

انگشتر زبرجد مردانه طرح فاخر آتاش یکی از جذابترین محصولات زبرجد می باشد. رکاب این انگشتر از نقره 925 عیار و توسط دست انگشتر سازان مجرب ساخته شده است و دارای طرح های آینه کاری منحصر به فردی می باشد که درخشندگی و جذابیت آن را افزوده است. همچنین به روی رکاب این محصول مخراج کاری بلریان انجام شده است و دارنده آن میتواند با در دست داشتن این انگشتر از خواص دو سنگ همراه هم بهره ببرد. جنس نگین این انگشتر زبرجد اصل و معدنی می باشد که رنگی سبز و درخشنده دارد و خواص معنوی بسیاری را داراست و به صورت الماس تراش برش خورده و بلوری شکل و هندسی است. این انگشتر قابلیت سایز شدن برای هر سایز انگشتی را دارد. (برای سفارش ساخت این محصول کافیست تماس بگیرید)

انگشتر زبرجد نقره مردانه طرح دورطلایی مهراد

1,350,000 تومان
انگشتر زبرجد مردانه طرح دور طلایی فاخر مهراد یکی از جذابترین محصولات زبرجد می باشد. رکاب این انگشتر از نقره 925 عیار و توسط دست انگشتر سازان مجرب ساخته شده است و دارای طرح های آینه کاری منحصر به فردی می باشد که درخشندگی و جذابیت آن را افزوده است. همچنین به روی رکاب این محصول مخراج کاری یاقوت انجام شده است و دارنده آن میتواند با در دست داشتن این انگشتر از خواص گوهر یاقوت و نگین زبرجد همراه هم بهره ببرد. همینطور رنگ سرخ یاقوت همراه با نقره ای رکاب و طلایی چنگ انگشتر تلفیق رنگی چشم نواز را ایجاد کرده است. جنس نگین این انگشتر زبرجد اصل و معدنی می باشد که رنگی سبز و درخشنده دارد و خواص معنوی بسیاری را داراست و به صورت الماس تراش برش خورده و بلوری شکل و هندسی است. این انگشتر قابلیت سایز شدن برای هر سایز انگشتی را دارد.

خواص درمانی سنگ زبرجد برای بدن

همان طور که گفته شد انواع سنگ زبرجد علاوه بر زیبایی ک محبوبیتی که دارند، خواص بسیاری نیز برای روح و بدن دارند. در ادامه به برخی از مهم ترین خواص این نگین برای روح و بدن اشاره شده است:

+ یکی از مهم ترین خواص سنگ زبرجد از بین بردن کابوس و خواب های پریشان میباشد.

+ گفته شده است که این سنگ تاثیری بسیاری در درمان بیماری‌های پوستی مانند اگرما، آکنه و جوش های صورت دارد و در زمان های گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

+ افزایش رسایی و زیبایی صدا و مهارت خوانندگی و سخن وری یکی دیگر از خواص سنگ زبرجد سبز اصل میباشد.

+ خواص سنگ زبرجد تاثیر مثبتی بر عملکرد چاکرای مربوط به قلب دارد و برای بهبود چاکرای گلو نیز استفاده از زبرجد آبی توصیه شده است.

+ افزایش شانس و اقبال از دیگر خواص انگشتر زبرجد است.

+ با توجه به روایات بیان شده درمورد خواص سنگ زبرجد در اسلام می‌توان فهمید که به همراه داشتن آن موجب افزایش برکت و رزق و روزی خواهد شد.

+ بسیار مفید در از بین بردن افسردگی و ناراحتی میباشد.

+ خواص این سنگ تاثیر مثبتی در درمان سردردهای میگرنی خواهد داشت

+ باعث خارج شدن سموم کبد می‌شود

+ باعث بهبود عملکرد معده و سیستم گوارش خواهد شد

+ بهبود عملکرد غده های هیپوفیز

+ مفید برای سیستم گردش خون بدن

 

نحوه نگهداری سنگ

همانطور که در مورد سختی این سنگ در بالا گفته شد، می‌توان این نگین را جز نگین های نسبتا مقاوم در نظر گرفت هرچند که در مقابل برخی از سنگ های معدنی دیگر سختی کمتری دارد. در هر صورت به دلیل ارزش بالا و قیمت آن بهتر است که در نگهداری و محافظت از آن دقت لازم را داشت. این گوهر حساسیتی به اسید ندارد. این سنگ اگر در تحت فشار بسیاری قرار بگیرد امکان انفجار آن وجود دارد. همچنین توصیه می‌شود که این نگین را از تغییرات آب و هوایی شدید و گرما و سرما زیاد دور نگه داشت. در صورت نیاز میتوانید این سنگ را با اندکی آب و صابون شست و شو دهید. توصیه می‌شود در هنگام انجام فعالیت های شدید و یا تماس با اجسام مختلف این نگین را از خود دور کرده تا بتوانید با حفظ سلامت آن به طور کامل از خواص این سنگ بهره مند شوید!

4.5 - (4 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *