دعاهای قوی و مشکل گشا

قوی ترین دعا برای گشایش بخت و ازدواج سریع در روایات و احادیث

آیا دعایی برای گشایش بخت و ازدواج وجود دارد؟ مهم ترین روایات و احادیث معتبر در مورد استفاده از دعا برای گشایش بخت چیست؟ آیا استفاده از دعا برای گشایش بخت توصیه شده است؟ امروزه بسیاری از جوانان به دنبال تسهیل ازدواج و افزایش خیر و برکت در زندگی هستند. در این باره برخی از معصومین و بزرگان دین توصیه به استفاده از برخی از دعاها کرده اند. استفاده از سوره احزاب به عنوان دعای قوی برای گشایش بخت و دعا برای ازدواج نیز توصیه شده است و خواص بسیاری خواهد داشت. در ادامه این مقاله از جواهر هشتم به بررسی سوره احزاب و مهم ترین فضائل آن و خواص سوره احزاب برای بخت گشایی و ازدواج خواهیم پرداخت. همراه ما باشید…

آشنایی با سوره احزاب

سوره احزاب یکی از بهترین و قوی ترین دعا برای گشایش بخت و ازدواج می باشد که در روایات و احادیث معتبری از اسلام استفاده از آن توصیه و سفارش بسیار شده است. کلمه احزاب (ahzab) در فارسی به معنای دسته و گروهی از افراد می باشد. سوره احزاب زمانی نازل شد که عده ایی از اعراب و قبایل عرب با هم متحد شدند و گروه هایی تشکیل دادند که به شهر مدینه حمله کردند و آن را محاصره کردند تا اسلام را از بین ببرند و نابود کنند. این تصمیم بود که منجر به ایجاد جنگ جنگ خندق شد. این سوره مدنی قرآن از ۷۲ آیه تشکیل شده است که در آیات ۹ تا ۲۷ آن سرانجام مسلمانان و واکنش آنها در مقابل این حادثه بیان شده است.

یکی از مسائل مهمی که در این سوره به آن اشاره شده است ماجرای ازدواج رسول خدا (ص) می باشد که یکی از نشانه‌های معروف استفاده از این دعا برای گشایش بخت و ازدواج است. در ادامه نیز به برخی از مسائل مهمی مانند وظایف همسران پیامبر، معاد، مسئله حجاب، عاقبت کفار در جنگ با مسلمین، اطاعت از خداوند و دوری از کفار، قوانین دوران جاهلیت و … اشاره شده است.

 خواص سوره احزاب در روایات ( دعا برای ازدواج و گشایش بخت )

این دعا خواص بسیاری برای انسان دارد و همان طور که گفته شد در بسیاری از روایات و احادیث معصومین و بزرگان دین به آن اشاره شده است. یکی از مهم ترین خواص سوره احزاب استفاده از آن به عنوان دعا برای گشایش بخت و دعا برای ازدواج می باشد. توصیه بسیاری به نوشتن این دعا بر روی پوست آهو شده است. البته توجه داشته باشید که استفاده از خواص سوره احزاب به عنوان دعا برای گشایش بخت به معنای ازدواج حتمی نیست و گاهی برخی از سخت گیری ها و مشکلات خانوادگی مانع ازدواج جوانان و یا تاخیر در این امر خواهد شد. نوشتن سوره احزاب برای ازدواج و استفاده از آن به عنوان دعا برای گشایش بخت باعث تسریع در این امر و از بین رفتن برخی از موانع به لطف و رحمت خدا خواهد شد.

پیامبر اسلام (ص) در مورد خواص سوره احزاب و استفاده از دعا برای گشایش بخت می فرمایند: این دعا را بر روی پوست اهو بنویسید و آن را دورن ظرفی در بسته در گوشه ایی از منزل قرار دهید که سبب افزایش خواستگاران برای آن خانه خواهد شد اگر چه که آن خانواده نیازمند و فقیر باشد. ( تفسیر البرهان، ج۴، ص۴۰۷ )

امام صادق (ع) در باب خواص سوره احزاب و استفاده از این دعا برای ازدواج فرموده اند: برای دخترانی که موفق به ازدواج نشده اند نوشتن این دعا بر روی پوست آهو با رعایت آداب و قراردادن درون ظرفی بسته در گوشه ایی از خانه ایی که دختر در آن زندگی می کند بسیار موثر است و به لطف و محبت پروردگار باعث بخت گشایی خواهد شد. همچنین در ادامه بیان کرده اند که نه تنها برای یک نفر بلکه این دعا برای گشایش بخت تمام دختران آن خانه موثر خواهد بود. ( تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۲ ص۸ البرهان ) بنابر این سخن می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از این دعا برای ازدواج و بخت گشایی بسیار موثر است.

امام صادق ( علیه السلام ) همچنین در ادامه بیان کرده اند: کسی که زیاد این دعا را قرائت کند در روز قیامت در کنار رسول خدا (ص) قرار خواهد گرفت. (ثواب الاعمال، ص۱۱۰)

رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم ) نیز در روایتی دیگر در مورد خواص سوره احزاب بیان کرده اند: کسی که سوره احزاب را بخواند و آن را به خانواده خود هم آموزش بدهد عذاب قبر از او دور خواهد ماند. ( مجمع البیان، ج۸، ص۱۱۵)

همچنین عبدلله ابن مغیزه در مورد خواص سوره احزاب به نقل از امام رضا (ع) بیان می کند: علاوه بر اینکه این دعا به عنوان قوی ترین دعا برای گشایش بخت محسوب می‌شود، تاثیر بسیاری نیز در برآورده شدن حاجات خواهد داشت. به دستور خداوند متعال هفتاد حاجت از دنیا و سی حاجت در آخرت شخصی برآورده خواهد شد که در نماز صب و مغرب قبل از آنکه شروع به سخن گفتن کند و یا برخیزد آیه ۵۶ سوره احزاب را بخواند ( ان الله و ملائکه…) و سپس بخواند اللهم صل علی محمد النبی و ذریت.

با توجه به روایات و احادیث نقل شده از امام صادق (ع) و پیامبر اکرم (ص) می توان به این نتیجه رسید که استفاده از این دعا به عنوان قوی ترین دعا برای گشایش بخت و دعا برای ازدواج بسیار موثر و کاربردی است و خواص بسیاری دارد.

 آداب نوشتن دعا

این دعا دارای آداب خاص خود می باشد و برای بهره بردن از خواص سوره احزاب به طور کامل باید سعی کرد تا آداب آن را رعایت کرد. با توجه به روایات و سخنان بیان شده از ائمه و معصومین می توان به این نتیجه رسید که یکی از مهم ترین آداب استفاده از این دعا برای گشایش بخت، نوشتن آن بر روی پوست اهو می باشد.

برای استفاده از این دعا برای گشایش بخت نیازی نیست تا آن را مانند حرز امام جواد (ع) همواره همراه خود داشته باشید. می توانید آن را در گوشه ایی از منزل قرار دهید و از خواص آن بهره مند شوید. همچنین نیازی به تهیه آن برای هر فرد به صورت جدا نیست و تمام افراد خانواده می توانند از خواص وجود یک دعا در منزل بهره مند شوند.

در هنگام استفاده از دعا برای گرفتن نتیجه کامل از خواص سوره احزاب باید به چند نکته توجه داشته باشید. سعی کنید از بد دهنی و نیت شوم دوری کنید و صفاتی مانند بخشش و صدقه دادن را در خود تقویت کنید. کینه و نفرت را از خود دور کنید و نماز های واجب را به موقع بخوانید. از ناامیدی دوری کنید و دعا کردن را فراموش نکنید. البته توجه داشته باشید که تنها خداست که خیر و شر بودن چیزی برای ما را تشخیص می‌دهد و تنها اوست که تصمیم گیرنده است. برخی از دعا ها مانند دعای حرز امام جواد، دعای شرف الشمس و این دعا برای ازدواج و گشایش بخت تنها واسطه هایی هستند که به برکت وجود آنها امید است که خداوند نیز انسان را مورد رحمت و لطف بیشتر قرار بدهد.

 انواع دیگر دعا برای ازدواج

علاوه بر سوره احزاب برخی دیگر از انواع دعا برای ازدواج و گشایش بخت وجود دارد که از سوی بزرگان دین توصیه شده اند. در این بین توجه داشته باشید که یکی قوی ترین و توصیه شده ترین دعا برای ازدواج و گشایش بخت همان سوره احزاب می باشد. در ادامه برخی از مهم دیگر انواع دیگر دعاهای توصیه شده را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- سوره فرقان آیه ۷۴

آیت الله بهجت یکی از علما بزرگ دین، برای گشایش بخت دختران مطالبی بیان کردند. ایشان فرموده اند: برای گشایش بخت نماز جعفر طیار بخوانید و همچنین در ادامه دعایی در کتاب زادالعماد مجلسی آورده شده است آن را بخوانید و به سجده بروید و گریه کنید هر چند که مقدار کم بوده و در همین هنگام حاجت خود را بیان کنید و تا زمانی که حاجت خود را نگرفته اید این کار را تکرار کنید. ایشان همچنین در جواب شخصی که برای گشایش بخت دختر درخواست معرفی دعا کرده بود به آیه زیر از سوره فرقان اشاره کردند:

« رَبّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیّاتِنا قُرّهَ أَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتّقینَ إِمامًا» (سوره فرقان آیه 74).

۲- سوره طه

رسول خدا (ص) در باب خواص سوره طه برای ازدواج می فرمایند: قبل از رفتن به خواستگاری این سوره را بنویسید و درون پارچه سبز قرار دهید که موجب به دست آوردن نتیجه خوب از خواستگاری خواهد شد. (تفسیر البرهان ج3 ص696)

امام صادق علیه السلام نیز از فواید سوره طه برای گشایش بخت چنین بیان کردند: اگر کسی خواستگار ندارد و یا در خواستگاری نتیجه ایی به دست نمی آورد سوره طه را بنویسد و آن را با آب شست و شو دهد و سپس با آب آن صورت خود را خیس کند به لطف خدا ازدواج برای او آسان خواهد شد. سوره طه برای گشایش بخت فواید بسیاری دارد و یکی از دعاهای توصیه شده می باشد به خصوص ایات ۱۳۱ و ۱۳۲ که نشانگر اهمیت این دعا برای ازدواج می باشد.

۳- آیه ۲۴ سوره قصص

این آیه نیز به عنوان یک دعا برای گشایش بخت شناخته می شود. به طوری که قرآن کریم به طور آشکار بیان کرده است که زمانی که حضرت موسی (ع) تنها و نیازمند بود دعای “رَبِ ِانّی لِما اَنزَلتَ اِلیَّ مِن خَیرٍ فَقیر ” را خواند و به امر خدا دختر شعیب به دنبال او آمد و از آن به بعد با او ازدواج کرد.

۴- سوره یس و فاتحه الکتاب

امیر المومنین حضرت علی علیه السلام دو سوره یس و سوره فاتحه الکتاب را بعنوان دعا برای ازدواج معرفی کرده اند. ایشان فرموده اند: کسانی که به دنبال ازدواج هستند ابتدا دو رکعت نماز بخوانند و سپس سوره فاتحه الکتاب و سوره یس در هر رکعت خوانده شود. پس از اتمام نماز بعد از سوره حمد چنین بگوید:

 

4.4 - (5 رای)
بازگشت به لیست

5 دیدگاه در “قوی ترین دعا برای گشایش بخت و ازدواج سریع در روایات و احادیث

 1. الی گفت:

  تو این شرایط که زندگی مجردی هم سخته امیدوارم همه خوشبخت بشن

 2. میثم گفت:

  من پسرم و دیدم که شما خودتون نمیخوایید بعد همش میگید خواستگار نیست نیست. والا هر کی میگه نیست خودش همه رو رد کرده 😐

 3. m.o گفت:

  من 24 سالمه و خودم میلی به ازدواج نداشتم و چنتایی رو هم رد کردم ولی میترسم تا آخر عرم این شرایطم ادامه داشته باشه خوبه این دعا رو تهیه کنم؟

  1. جواهر هشتم گفت:

   سلام وقت بخیر. طبق روایات این دعا موجب افزایش خواستگار خواهد شد و تغییری در تمایلات شما ایجاد نمیکند.

 4. زینب گفت:

  این مسائل تا حد زیادی سخت گیری خود خانواده هاست و با کمی تعامل میشه حل شد. خیلی از مشکلات از خودمونه الکی به دعاها و طلسم و جادو رو نیارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *