آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ لاجورد: خواص سنگ لاجورد و تشخیص نوع اصلی از تقلبی

سنگ لاجورد چیست؟ آیا چیزی درمورد خواص سنگ آبی لاجورد شنیده اید؟ نحوه تشخیص سنگ لاجورد اصل از تقلبی به چه شکل است؟ این گوهر یکی از سنگ های باارزش و محبوب میباشد که با توجه به رنگ و جذابیتی که دارد در صنعت جواهر سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای یافتن پاسخ این سوالات و بسیاری از مطالب دیگر مربوط به این سنگ کافیست در ادامه این مقاله از جواهر هشتم همراه ما باشید…

 سنگ لاجورد چیست؟

این سنگ را می‌توان به عنوان یکی از سنگ های نیمه قیمتی در نظر گرفت که با توجه به رنگ آبی زیبا و رگه های طلایی موجود در آن از جذابیت بسیار بالایی برخوردار است. در لاتین به این گوهر زیبا Lapis Lazuli گفته می‌شود. این نگین معمولا در رنگ های نیلی تا بنفش دیده می شوند. برخی از دانشمندان مشهور ایرانی مانند ابن سینا، ابوریحان بیرونی، خواجه نصیرالدین طوسی و … مطالبی درمورد خواص این سنگ و ویژگی های آن بیان کرده اند. دانشمندان بر این باورند که استفاده از این سنگ در بین مردم به بیش از شش هزار و پانصد سال پیش برمی‌گردد به طوری که در بسیاری از تمدن های باستانی مانند مصر، یونان، چین، روم، بین النهرین و ایران دارای ارزش بالایی بوده است.

این سنگ با درجه سختی ۵ تا ۵.۵ در مقیاس موس یکی از سنگ های نسبتا حساس می باشد که در برابر حرارت و فشار، اسید ها و محلول های قلیایی آسیب پذیر هستند. در میان انواع این سنگ، سنگ لاجورد آبی نیلی از محبوبیت و ارزش بالاتری نسبت به انواع دیگر برخوردار است. برخی از انواع دیگر که در رنگ های آبی آسمانی تا سبز هستند از ارزش کمتری برخوردار هستند. نوع سبز رنگ این سنگ معمولا با سنگ فیروزه اشتباه تشخیص داده می‌شود.

این سنگ یک کانی نیست و سنگی متافورمیک میباشد که عناصری همچون Na,Ca)₈Al₆Si₆O₂₄ (S,SO)₄) آن را تشکیل داده اند.

خواص سنگ لاجورد برای روح و بدن

همان طور که گفته شد این سنگ یکی از سنگ های باارزش و پر خاصیت میباشد استفاده از آن باعث بهره مند شدن از خواص آن می‌ شود. خواص سنگ لاجورد موجب ایجاد آرامش در زندگی و دور شدن از استرس خواهد شد. همچنین این سنگ از انسان در برابر حملات عصبی و روانی محافظت می‌ کند. در کتاب نخبه الدهر فی العجائب البر و البحر درمان تنگی نفس، ازدیاد نور چشم، درمان سرع و سودا را از مهم ترین خواص سنگ لاجورد برای بدن می‌دانند.

همانطور که گفته تعدادی از دانشمندان مشهور ایرانی در مورد خاصیت های این سنگ مطالبی بیان کرده اند. به طور مثال ابن سینا در کتاب خود در مورد خواص و فواید سنگ لاجورد بیان کرده است که خاصیت این سنگ مانند گیاه بدران میباشد که می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین خواص سنگ لاجورد و فواید آن سبب بهبود بریدگی نفس در اثر خستگی می باشد. فواید و خواص این سنگ در از بین بردن زگیل ها تاثیر گذار هستند و سبب افزایش رویش موهای مژه و زیاد شدن آن می‌ شود.

چاکرا درمانی

خواص سنگ لاجورد در بهبود چاکراهای بدن نیز بسیار تاثیر گذار است به طور که بر روی چاکرای ششم یا چشم سوم و چاکرای پنجم یا گلو تاثیرات مثبتی دارد. استفاده از خواص این سنگ سبب می‌شود تا افراد خود را بیشتر بشناسند و آسیب های احساسی خود را کنترل کنند و از بین ببرند.

 تشخیص لاجورد اصل از تقلبی

اما بهترین روش های تشخیص لاجورد اصل از تقلبی چیست؟ به طور کلی توصیه تیم جواهر هشتم در مورد تشخیص اصالت انواع سنگ های قیمتی، مشورت با یک کارشناس باتجربه و قابل اعتماد و یا حضور در آزمایشگاه های معتبر میباشد. اما برخی از ویژگی های وجود دارد که می‌تواند در تشخیص سنگ لاجورد اصل از تقلبی کمک کننده باشد اما نمی توان به طور کامل به آنها اکتفا کرد. در ادامه برخی از مهم ترین این ویژگی ها بیان شده است.

+ توجه داشته باشید که نوع طبیعی این سنگ هنگام در دست گرفتن همواره سرد است در حالی که سنگ های تقلبی پلاستیکی پس از مدت کوتاهی گرم می‌شوند و یا در اثر تغییرات ناچیز دما تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

+ میتوانید یک پنبه آغشته به آستن را بروی روی این سنگ بمالید و یا آن را درون ظرفی حاوی این محلول قرار دهید. سنگ های مصنوعی و تقلبی با این محلول رنگ پس خواهند داد اما نوع طبیعی و اصل تغییری نخواهد کرد.

+ برخی از ابزارهای گوهر شناسی مانند چلسی فیلتر می‌تواند در تشخیص لاجورد اصل کمک کند به طوری که نوع طبیعی این گوهر در زیر چلسی فیلتر از خود نور قرمز مایل به قهوه ایی ضعیفی منعکس می‌کند اما نوع تقلبی نور روشن قرمزی منعکس می‌کند. توجه داشته باشید این روش زمانی می‌تواند کمک کننده باشد که شما تجربه کافی از اختلاف این دو داشته باشید و با بار اول مشاهده تشخیص آن کار دشواری است.

+ انواع طبیعی این سنگ معمولا دارای رگه هستند و یکدست نیستند. از همین رو در خرید سنگی یکدست پر رنگ و بدون رگه خودداری کنید.

+ سنگ های پلاستیکی و ساختگی بر اثر حرارت یا برخورد جسمی داغ به آنها بوی نامطبوعی را به وجود می آورند در صورتی که در نوع طبیعی چنین چیزی نخواهید دید.

4.5 - (11 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *