آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ یشم و قیمت سنگ یشم اصل و راه تشخیص، خواص آن و …

سنگ های زینتی بسیاری وجود دارند که در صنعت جواهرسازی از آنها استفاده می شود. یکی از این سنگ ها سنگ یشم میباشد که یکی از سنگ های زیبا و پر خاصیت می باشد. در ادامه این مقاله همراه جواهر هشتم باشید تا به بررسی خواص سنگ یشم، نحوه تعیین قیمت سنگ یشم سبز اصل، معادن و خصوصیات فیزیکی این سنگ بپردازیم.

آشنایی مختصر

این سنگ ابتدا توسط محققان اسپانیایی کشف شد. پس از کشف این سنگ آنها مشاهده کردند که برخی از افراد بومی آن منطقه برای بهبود دردها و آسیبهای بدن این سنگ را برروی پهلوی خود می گذاشتند تا درد را کاهش دهد. از همین رو نام این سنگ جید (jade) گذاشته شد که در فرهنگ اسپانیایی به معنای سنگ درد پهلو می باشد. در کشور ما نیز به این سنگ یشم گفته می شود که نشانه‌ای از موفقیت و خوشبختی است.

اشیای با ارزش بسیاری از زمان های قدیم در ایران و چین وجود دارد که توسط این سنگ ساخته شده و بر روی آن حکاکی شکل گرفته است. در تخت جمشید در ایران نیز جامی با پایه از جنس یوش و با نام خشایار شاه یافت شده است که بر روی لبه آن سر ۱۲ قو حکاکی شده است.

این سنگ انواع مختلفی دارد و در رنگ های سبز آبی بنفش سیاه سرخ سفید و حتی زرد قابل مشاهده می باشد. پرطرفدار ترین و با ارزش ترین نوع آن سبز رنگ می باشد که اکثر مواقع با سنگ عقیق سبز و یا سنگ زمرد اشتباه گرفته می شود. رنگ سبز این سنگ به عنوان رنگی سلطنتی شناخته می شود. دلیل رنگ سبز آن نیز وجود مقدار کمی عنصر کروم در آن می باشد. وجود اکسید آهن نیز باعث تشکیل رنگ های قرمز تا نارنجی می شود. از زمان های قدیم این سنگ به عنوان نماد خوش شانسی و خوش اقبالی شناخته می شده که بر فرهنگ مردم چین سنگی سلطنتی محسوب می شود. این سنگ در هزاران سال قبل تاکنون مورد احترام قرار گرفته است و به ویژه در شرق از ارزش معنوی بسیاری در نزد مردم برخوردار است.

با توجه به ارزش بالای این سنگ و خواص آن قیمت سنگ یشم سبز اصل می تواند نسبتاً زیاد باشد. این سنگ در تمام دنیا شناخته شده است و در مکزیک و آمریکای جنوبی ارزش بالایی دارد و به عنوان نمادی از آب و زندگی شناخته می شود. همچنین برخی از آیات مربوط به کتاب های مسلمانان نیز توسط حکاکان مسلمان بر روی آن حکاکی می شود.

خواص سنگ یشم برای روح و بدن

با توجه به اینکه این سنگ در چین بسیار مورد توجه قرار دارد و یک سنگ شناخته شده در جهان است حتما این سوال برای شما پیش آمده است که مهمترین خواص سنگ یشم برای روح و بدن چیست؟ گاهی مواقع به دلیل اهمیت این سنگ و خواص سنگ یشم برای روح و بدن ممکن است تقاضای آن در بازار افزایش یابد و همین موجب افزایش قیمت سنگ یشم سبز اصل نیز شود. در ادامه به برخی از خواص سنگ یشم اصل پرداخته ایم:

یکی از مهم ترین خواص سنگ یشم سبز تقویت معده می‌باشد به طوری که اگر این سنگ بر روی معده گذاشته شود باعث بهبود عملکرد و تقویت آن خواهد شد.

خواص سنگ یشم بر روی چاکرای بدن نیز سیر دارد به طوری که انواع مختلف این سنگ در رنگ های متفاوت می توانند بر چاکرای قلب، چاکرای تاج، چاکرای سوم، و ستاره روح تاثیر مثبتی داشته باشند و باعث آرامش و لذت در زندگی شوند. اگر این سنگ را پس از قرار دادن در زیر نور خورشید به مدت چند دقیقه بر روی پیشانی خود قرار دهید در درمان سردردهای مزمن موثر خواهد بود.

در مشرق زمین و چین مردم بر این باورند که خواص سنگ یشم باعث جذب شانس و خوش اقبالی خواهد شد. این سنگ غذای روح می باشد و باعث افزایش طول عمر و دوری از مرگ غیر منتظره خواهد شد.

خواص سنگ یشم اصل باعث بهبود عملکرد کلیه و درمان بیماری های مربوط به آن و سنگ کلیه و همچنین خواص این نگین باارزش موجب تنظیم میزان سوخت و ساز بدن خواهد شد.

زنان باردار می تواند سنگ را جهت آسانی در زایمان خود به همراه داشته باشند.

اگر دچار بیماری های ریوی و پوستی هستید می توانید از خواص سنگ یشم استفاده کنید. خواص سنگ یشم در بهبود یبوست و نفخ تاثیر مثبتی دارد و همچنین سبب بهبود عملکرد گوارش و گردش خون در بدن خواهد شد.

خواص سنگ یشم دور کردن انرژی های منفی خواهد شد از همین رو توصیه می شود تا برای افزایش شادی و آرامش تکه ای از این سنگ را در گوشه‌ای از محل کار یا منزل قرار دهید دانلود خواص آن بهره مند شوید.

مهم ترین منابع جهان

این سنگ در بسیاری از مناطق جهان یافت می‌شود که با ارزش‌ترین در برمه میانمار استخراج می شود. سنگ هایی که در این منطقه یافت می‌شود بر اثر فشار بالای کوه های هیمالیا شکل گرفته اند و متامورفیزه شده‌اند. برخی از ذخایر فرعی آن نیز در بین لایه های سنگ های رسوبی و در ماسه های بستر رودخانه قابل مشاهده هستند.

انواع این منطقه در ابعادی همچون شن ریزه و یا سنگهای چند تنی یافت می شوند. سنگ ها گاهی مواقع توسط قاچاقچیان به کشورهای چین و تایلند برده و در آنجا خرید و فروش می شوند. هم چنین مناطقی در کالیفرنیا آمریکا و ژاپن و گواتمالا نیز می توان این سنگ را استخراج کرد. توجه داشته باشید که مناطق بسیاری در آلاسکا کالیفرنیا و بسیاری از مناطق دیگر وجود دارند که سنگ سبز در آنها مشاهده می شود اما اکثر آنها عقیق سبز هستند و نباید با این سنگ اشتباه گرفت.

قیمت سنگ یشم اصل

این زنگ انواع مختلفی دارد اما به طور کلی قیمت سنگ یشم اصل به چند مورد بستگی خواهد داشت. تعیین قیمت سنگ یشم تا حد زیادی به رنگ میزان خلوص میزان شفافیت محل استخراج و وزن آن بستگی دارد و با توجه به نوع جواهری که در آن به کار رفته شده است ممکن است قیمت سنگ یشم متفاوت باشد. توجه داشته باشید که این سنگ در انواع رنگ مختلف اعم از رنگ های سفید و سیاه و زرد قابل مشاهده است که ما در اینجا به با ارزش ترین و پرطرفدارترین نوع آن یعنی نوع سبز رنگ پرداخت ایم.

هر چه میزان یکنواختی رنگ در این سنگ بیشتر باشد قیمت سنگ یشم اصل نیز افزایش پیدا خواهد کرد. شفافیت همچون عسل میزان بالای خالص بودن و پاکی سنگ نیز می‌تواند در تعیین قیمت سنگ یشم تاثیر گذار باشد. همچنین نحوه تراش آن و جلا مناسب باعث افزایش قیمت سنگ یشم خواهد شد. مشاهده لکه بر روی این سنگ و کدر بودن آن نیز از مواردی است که سبب کاهش ارزش آن خواهد شد.

تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی

گاهی از مواقع به دلیل ارزش بالای این سنگ در برخی از گونه‌های خاص آن انواع مصنوعی آن مشاهده می‌شود. از همین رو توصیه می شود برخی از روشهای تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی را بدانید تا در خرید آن دچار مشکل نشوید. به طور کلی توصیه می شود برای تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی حتماً به یک کارشناس با تجربه و قابل اعتماد و یا یک آزمایشگاه معتبر مراجعه کنید چرا که تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی با استفاده از چشم غیر مسلح و بدون امکانات و آگاهی کاری بسیار دشوار و سخت است.

وجود شناسنامه برای سنگ میتواند باعث تایید اعتبار و اصالت آن شود و با توجه به سخن رولند اوهل در صورتی که به دنبال خرید سنگی از هستید تنها با مشورت گرفتن از یک متخصص و یا یک واسطه با تجربه و حرفه ای می توانید تا حدودی از خرید سنگ اصل اطمینان حاصل کنید. یکی از روش های تشخیص سنگ یشم اصل از مصنوعی استفاده از مادون قرمز و اسپکترومتری مادون قرمز می باشد که به کمک آن می‌توان به وجود پلیمر در سنگ پی برد. البته توجه داشته باشید که این روش برای سنگ های بهسازی شده پاسخگو نیست و قادر به شناسایی مواد پلیمر تزریق شده و یا رنگ ها نمی باشد.

مقایسه وزن نیز می تواند یکی دیگر از روش های تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی باشد به طوریکه این سنگ دارای چگالی بالایی نسبت به انواع مشابه خود است و اگر آن را با سنگ های مشابه سبز دیگر مقایسه کنید می بینید که اندکی سنگین تر خواهد بود. توجه به سختی سنگ نیز یکی از روش های تشخیص سنگ یشم عرض از تقلبی می باشد به طوری که به وسیله یک فلز بر روی آن خط بیاندازید اگر موفق شدید آن سنگ اصل می باشد.

4.5 - (4 رای)
بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “سنگ یشم و قیمت سنگ یشم اصل و راه تشخیص، خواص آن و …

 1. یشم جید قیراطی چند میلیون پولشه عزیز،و حداقل برای یه نگین چندین میلیون خرج رو دست ادم میزاره۱

 2. عبدالله گفت:

  سلام و روزبخیر. آیا در ایران هم یافت می شود؟ در کدام مناطق؟ ممنونم خداحافظ شما باشد

  1. جواهر هشتم گفت:

   سلام. بله بیشتر در خراسان میتوان پیدا کرد.

 3. مالک گفت:

  سلام یک سنگ راف دارم اصل و 2 کیلو وزنشه خواستید در خدمتم.

 4. میلاد سنگ فروش گفت:

  سلام قیمت که به کیفیت سنگ بستگی داره ولی همه جوره قیمت هست از 100 تومن تا 700 800 تومن و به بالا

 5. حسینم گفت:

  سلام سنگ سیایشم قیمتش چقدرهست۶گرم وزنش هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *