آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ چشم زخم: مهره چشم زخم و قوی ترین آیه چشم زخم در روایات و احادیث

دوری از چشم زخم و حسادت امری است بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. اما آیا این پدیده واقعیت دارد؟ یا خرافات است؟ آیا راهی برای دور ماندن از این پدیده شوم وجود دارد؟ مهم ترین منابع و آیه چشم زخم چیست؟ آیا مهره چشم زخم یا سنگ چشم زخم حقیقت دارد؟ برای آگاهی بیشتر و یافتن پاسخ این سوالات در ادامه این مقاله همراه جواهر هشتم باشید…

آشنایی مختصر

چشم نظر که به انگلیسی به آن evil eye گفته می‌شود به معنای حسادت ورزیدن به شخصی میباشد که دارای برتری خاصی میباشد. این پدیده در بسیاری از کشورهای آسیای شرقی وجود دارد و مردم به آن اعتقاد دارند. از زمان های قدیم مردم بر این اعتقاد بوده اند که چشم زخم سبب به وجود آمدن اتفاقات ناگوار و ایجاد مشکلات در زندگی می‌شود از همین رو برخی ها از مهره چشم زخم و یا سنگ چشم زخم بعنوان وسیله ایی برای درامان ماندن از آن استفاده می‌کردند که برخی از آنها توصیه شده و موثر هستند.

نماد این پدیده شوم “تک چشم” است. در بیشتر مواقع شکل تک چشم در وسط سنگ فیروزه و یا شیشه آبی رنگ دیده می‌شود. در فرهنگ های مختلف جهان روش های متفاوتی برای دور ماندن از این قضیه بیان شده است. در کشورهای باستانی به ویژه کشور خودمان نیز از آن یاد شده است و در بسیاری از منازل سنگ چشم زخم و یا انواع مهره چشم زخم دیده می‌شود. همچنین استفاده از دستبند چشم زخم و انگشتر چشم زخم مردانه و زنانه نیز رواج بسیاری دارد.

گفته می‌شود افرادی که دارای چشم شور هستند می‌توانند سبب صدمه رسیدن به اشخاصی که از آنان نفرت دارند بشوند. براساس این موضوع بسیاری از افراد هستند که نگاهی بدخواهانه و با حسادت دارند به سبب بروز مشکلات و اتفاقات ناگوار خواهد شد. اما چه مطلب معتبری درمورد این پدیده شوم وجود دارد؟ آیا آیه چشم زخم و سنگ چشم زخم حقیقت دارد؟

چشم زخم در احادیث و روایات معصومین(ع)

این پدیده شوم باعث ایجاد آثار و انرژی های منفی می‌شود که در احادیث و روایات معصومین و حتی در قرآن نیز به این موضوع اشاره شده است. برخی از آیات قرآن و روایات و احادیث معصومین، این قضیه را تایید می‌کنند و اثری نفسانی میباشد که نمی توان آن را انکار کرد. به همین دلیل استفاده از سنگ چشم زخم و مهره چشم زخم در کشور ما رواج بسیاری دارد. همچنین احتمالا در بسیاری از منازل آیه چشم زخم که به دیوار و یا سردر ورودی منزل زده شده است را دیده اید.

۱- در کتاب «در المنثور» از رسول اکرم (ص) حدیثی بیان شده است که در آن فرمودند: پدیده چشم زخم حقیقت دارد، همچنین ایشان در حدیثی فرمودند: چشمی که شور باشد، مرد سالم را در گور و شتر سالم را در دیگ قرار می‌دهد.

۲- حضرت علی (ع) نیز درمورد حقیقت این امر بیان کرده اند: پیامبر اکرم (ص) برای امام حسن (ع) و امام حسین (ع) “رقیه” ( به معنایی دعایی مانند دعای حرز امام جواد (ع) که بر روی پوست اهو نوشته می‌شود و برای دور ماندن از این پدیده و درامان ماندن از بلا آن را به همراه خود نگه میدارند که به آنها تعویذ نیز گفته می‌شود )، گرفت و این دعا را بیان کردند:

« أُعِیذُکُمَا بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ وَ أَسْمَائِهِ الْحُسْنَى کُلِّهَا عَامَّهً مِنْ شَرِّ السَّامَّهِ وَ الْهَامَّهِ وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ عَیْنٍ لَامَّهٍ وَ مِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ »

به معنای آن است که برای شما پناه می‌برم به خدا و نام هاي نیک او که از شر هر ملال آورنده و از شر بزرگان (رهبران و رئیس ها) و تمام موجوداتی که انسان قادر به دیدن آنها نیست و از شر افرادی که نگاهی شور به دیگران دارند و به آنها حسادت میورزند.

سپس پیامبر (ص) بیان کردند: اینچنین حضرت ابراهیم (ع) برای اسماعیل و اسحاق تعویذ نمود.

انواع سنگ چشم نظر

سنگ چشم زخم چه نوع سنگی است؟ برای دفع این پدیده شوم چه سنگی توصیه شده است؟ برخی از دعاها مانند دعای حرز امام جواد (ع) و دعای شرف الشمس برای دور ماندن از این پدیده بسیار توصیه شده و مفید هستند اما برخی از سنگ ها نیز وجود دارند که به عنوان سنگ چشم زخم شناخته می‌شوند و در بی اثر کردن این پدیده تاثیر بسیاری دارند و در روایات نیز به آن اشاره شده است. همچنین می‌توان از سنگ چشم زخم به عنوان نگین در گردنبند، انگشتر و دستبند چشم زخم نیز استفاده کرد و از خواص آن بهره مند شد.

با توجه به وجود این پدیده شوم و تایید آن در احکام شرعی استفاده از آیه چشم زخم و انواع سنگ چشم نظر از اهمیت بسیاری برخوردار است و تنها راه دفع این بلایا و حوادث ناشی از آن استفاده از انواع سنگ چشم زخم و آیه چشم نظر می باشد.

همانطور که در احادیث پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار بیان شده است در طول روز اتفاق های ناگوار و غیرقابل پیش بینی در انتظار ما هستند و بسیاری از آنها به وسیله نگاه بد و چشم شور دیگران به وجود آمده است. برای درامان ماندن از این حوادث و حفظ اطرافیان و جلوگیری از از دست رفتن مال و سلامتی استفاده از آیه چشم نظر در کنار مهره چشم زخم و یا انواع سنگ چشم نظر بسیار موثر می باشد. در ادامه به برخی از معروف ترین انواع سنگ چشم نظر اشاره کرده ایم:

۱- سنگ چشم زخم فیروزه: همانطور که میدانید سنگ فیروزه یکی از سنگ های باارزش و بسیار توصیه شده برای دفع چشم نظر و افزایش رزق و روزی میباشد که در احادیث و روایات به آن اشاره شده است.

۲- سنگ عقیق: یکی دیگر از سنگهایی که می‌توان از آن بعنوان سنگ چشم زخم استفاده کرد سنگ عقیق میباشد. در کتاب مکارم الخلاق ص ۸۸ درباب این موضع بیان شده است که امام صادق علیه السلام فرموده‌اند: همانا عقیق باعث حفاظت انسان در برابر هرگونه بلا و حادثه غیر طبیعی میباشد.

۳- سنگ باباقوری، سنگ مخصوص چشم زخم: سنگ باباقوری از سنگ سنگ های بسیار زیبا میباشد یک سنگ مخصوص چشم زخم است که بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این مهره چشم زخم علاوه بر این که باعث دفع آن می‌شود تاثیر بسیاری در چاکرای بدن دارد و برای سلامتی جسم و روان نیز موثر است.

۴- سنگ چشم زخم حدید صینی هفت جلاله: سنگ حدید هفت جلاله سنگی میباشد که ذکر امام صادق (ع) بر روی آن حکاکی شده است و علاوه بر خواص بسیاری که دارد برای دفع این قضیه نیز موثر میباشد.

۵- سنگ شرف الشمس: سنگ شرف الشمس نیز شامل سنگ عقیق زرد میباشد که بر پشت آن دعای شرف الشمس حکاکی شده است و در بسیاری از احادیث و روایات از خواص بسیار این سنگ گفته شده است که با توجه به خاصیت آن در دفع چشم نظر می‌توان از آن بعنوان سنگ چشم زخم نیز استفاده کرد.

مهم ترین آیه چشم زخم

آیه چشم زخم چیست؟ این آیه مربوط به سوره مبارک قلم می باشد که آیه ۵۱ این سوره مبارکه یه آیه چشم زخم معروف می باشد. در این آیه چشم نظر به طور آشکار مشاهده می شود که خدای متعال به حضرت محمد (ص) در مورد این پدیده شوم سخن می گوید که نشان از وجود این پدیده و اهمیت بالای آن می باشد.

وَإِنْ یَکَادُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَیَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ

خداوند به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم می فرمایند: ظالمان هنگام شنیدن آیات قرآن نزدیک به نابود کردن تو هستند و می گویند او دیوانه است.

در شأن این آیه نیز بیان شده است که فردی از قبلیه بنی اسد وجود داشته است که گرسنگی بسیار می کشید و تا سه روز چیزی میل نمی کرد. او زمانی که به هر چیزی می‌رسید بیان می کرد تا به حال مانند این ندیده ام و سپس آن فاسد شده و یا ضربه ایی به او می رسید. با توجه به همین افرادی به دنبال ضربه زدن به پیامبر خدا از این طریق بودند که به امر خداوند این کار آنها بی نتیجه ماند و توسط پیامبر حفظ شد.

4.5 - (8 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *