آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ الکساندریت اصل: خواص سنگ الکساندریت + قیمت گذاری و …

آیا چیزی در مورد سنگ الکساندریت شنیده اید؟ خواص الکساندریت چیست؟ چرا سنگ الکساندریت به یکی از سنگ های قیمتی و بسیار زیبا تبدیا شده است؟ الکساندریت به چند دسته تقسیم شده است؟ اگر به دنبال یافتن پاسخی کامل و جامع برای این سوالات هستید کافیست تا آخر این مقاله همراه جواهر هشتم باشید. در این مقاله به طور تخصصی به بررسی این نگین و خواص و ویژگی های آن پرداخته شده است.

آشنایی با سنگ الکساندریت

تعداد زیادی از سنگ ها در جهان وجود دارد که به علت خواص ظاهری و ویژگی های منحصر به فردی که دارند تبدیل به یک سنگ قیمتی و محبوب شده اند. سنگ الکساندریت یکی از سنگ های نادر و قیمتی در جواهر سازی میباشد. این سنگ برای اولین بار در سال 1834 در روسیه دیده شد. درواقع توسط یکی از کارکنان معدن در معادن زمرد منطقه اورال روسیه کشف شد. از همین رو ابتدا تصور میشد که یک سنگ زمرد است اما تحقیقات انجام شده نشان داد که یک سنگ دارای کروم و با قابلیت عجیب تغییر رنگ در زیر نور میباشد. با توجه به تاریخ پیدا کردن الکساندریت گمان می‌شود که این سنگ به نام تزار روسیه، الکساندر دوم (1818-1881) نام گذاری شده است.

ویژگی عجیب

سنگ الکساندریت alexandrite یا الکساندر با قابلیت تغییر رنگ خود معروف شده است. در اصطلاح به این اتفاق عجیب “اثر الکساندریت” گفته میشود. این گوهر طیف های خاصی از رنگ را بطور غیر طبیعی در خود جذب میکند. میتوان این پدیده عجیب را در زیر نور طبیعی و یا منصوعی به راحتی مشاهده کرد. این سنگ در رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز قابلیت تغییر دارد که بستگی به زاویه که مشاهده میکنید و شدت نور دارد.

این سنگ در برابر نور طبیعی رنگی سبز ( مانند زمرد ) و مایل به آبی از خود نشان میدهد و در زیر نور مصنوعی نیز در رنگ های قرمز و نارنجی قابل مشاهده است. رنگ سبز موجود در این سنگ به دلیل داشتن عنصری بنام کروم است که وجود همین عنصر در سنگ زمرد باعث سبز شدن رنگ آن شده است. البته این پدیده در تمام آنها مشابه هم نیست به طوری که گفته شده است سنگ های موجود در معادن کشور سریلانکا (سیلان) با تغییر رنگ خاکی تا قهوه ای دیده میشوند. در معادن زیمبابوه این سنگ قابیلت محدودی در تغییر رنگ دارد و معمولا با مقدار اندکی رنگ بنفش یا کمی تیره تر مشاهده میشود.

در کشور تانزانیا نیز این سنگ در زنگ های روشن تر و زیباتر قابل مشاهده است. اما بنظر میرسد که معادن موجود در کشور برزیل دارای بهترین نوع از این سنگ میباشند به طوری که قابلیت تغییر رنگ از آبی تا بنفش را دارند. تغییر رنگ از رنگ سبز به قرمز یکی از جذاب ترین تغییر رنگ هاست که ثابت میکند منبع نور چه مقدار در تغییر رنگ این جواهر تاثیر دارد.

خواص سنگ الکساندریت

اما خواص این سنگ شگفت انگیز چیست؟ آیا این سنگ برای انسان مفید است؟ این سنگ خواص بسیاری برای روح و بدن دارد و به همراه داشتن آن سبب بهره بردن از این خواص خواهد شد. به طور کلی میتوان به موارد زیر بعنوان مهم ترین خواص الکساندریت اشاره نمود:

  • یکی از خاصیت های الکساندریت این است که قرار دادن آن بر روی چاکرای قلب باعث کاهش ناراحتی قلبی خواهد شد.
  • گفته شده است که خواص الکساندریت به جهت بهبود عملکرد دستگاه هاضمه بدن به ویژه هضم غذا و رفع یبوست تاثیر گذار است.
  • خواص الکساندریت به منظور درمان سرطان خون و همچنین تنظیم گلبول های قرمز خون بسیار مفید است.
  • خواص سنگ الکساندریت در از بین بردن نفرت و حسادت مفید می باشد.
  • خواص سنگ الکساندریت به درمان اختلالات لوزالمعده و گره های لنفاوی کمک میکند.
  • استفاده از این سنگ سبب میشود تا  بافت های عصبی و سلولی ترمیم گردند و عملکرد سلول های پروتئینی بدن را بهبود می بخشد.

نحوه تعیین قیمت الکساندریت اصل

عوامل بسیاری در تعیین قیمت انواع سنگهای قیمتی و همینطور سنگ الکساندریت تاثیر گذار هستند. پس از تعیین اصل بودن سنگ الکساندریت میتوان گفت که این سنگ در وزن 0.9 قیراط حدود 350 دلار قیمت دارد. بطور کلی باید بیان کرد که قیمت الکساندریت اصل و با کیفیت بالا بوده و ازرش بسیاری دارد.

میزان تغییر رنگ و وضوح نگین یکی از مهم ترین موارد تعیین قیمت الکساندریت میباشد. بعد از آن محل استخراج نیز بر قیمت الکساندریت تاثیر دارد. همان طور که گفته شد نمونه های استخراج شده از کشور برزیل بسیار باارزش تر از بقیه نمونه هستند. مقدار اندازه و وزن و همچنین نحوه تراش کاری نیز بر تعیین قیمت سنگ الکساندریت تاثیر بسیاری دارد. البته توجه داشته باشید که امروزه یکی از مهم ترین دلایل افزایش قیمت این سنگ معادن کم استخراج آن میباشد. از همین رو میزان تقاضا و عرضه در بازار را نیز میتوان به عنوان یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت این نگین دانست.

4.5 - (2 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *