آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ زمرد چیست؟ سنگ عشق زمرد و خواص آن + قیمت گذاری

سنگ زمرد یکی دیگر از سنگ های قیمتی محبوب میباشد که از استفاده از آن در انواع جواهرات زینتی و انواع انگشتر نقره مردانه و زنانه رواج بسیاری دارد. در این مقاله به بررسی این نگین و خواص و ویژگی های آن پرداخته شده است. درمورد خواص استفاده از این سنگ نیز در روایات و احادیث مطالبی بسیاری گفته شده است که در ادامه به همه این مطالب پرداخته خواهد شد.

معرفی اجمالی

سنگ زمرد emerlad یکی از سنگ های باارزش و قیمتی میباشد که از مواد شیمیایی سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم به وجود آمده است که به آن دوال یا دوبال نیز گفته میشود. این سنگ جزء خانواده بریل ها میباشد که انواع شفاف و طبیعی این سنگ بسیار باارزش هست و جزو 4 نگین قیمتی به حساب می آید. وجود عنصر کرومیوم در این سنگ باعث ایجاد رنگ سبز در آن میشود. رنگ زمرد در برابر نور و حرارت تغییر نمیکند و فقط در حرارت 700-800 درجه تغییر می کند. اگر دقت کرده باشید در هنگام تراش این سنگ چهارگوشه آن زده می شود. این کار به این دلیل است سنگ زمرد در برابر ضربه حساس است. زمرد کلمه ترجمه شده به زبان عربی «اسماراگدوس» یونانی است که خود آن از واژه سانسکریت به معنی سبز گرفته شده است و گاها ممکن است با سنگ عقیق سبز نیز اشتباه گرفته شود.

خواص سنگ زمرد در روایات

استفاده از انگشتر نقره زمرد و یا گرنبند و دستبند آن خواص بسیاری برای روح و بدن دارد به طوری که در اسلام نیز مطالب بسیاری درمورد خواص استفاده از انگشتر زمرد گفته شده است. در ادامه این مقاله به برخی از مهم ترین سخنان و روایات نقل شده از بزرگان دین اشاره شده است:

  •  امیر المؤمنین (ع) در مورد خواص انگشتر زمرد فرموده‌اند که در دست داشتن این انگشتر موجب راحت شدن و گره گشایی کارها خواهد شد و مشکل ساز نیست.
  • از امام رضا (ع) نیز نقل شده است: به دست داشتن انگشتر زمرد فقر را به از بین میبرد تبدیل به ثروت می‌کند.
  •  از حضرت امام موسی کاظم (ع) نیز درمورد خواص استفاده از انگشتر زمرد نقل شده است که انگشتر زمرد در دست داشتن باعث آسانی در امور است.
  • در ادامه خواص سنگ زمرد پیامبر اکرم (ص) فرموده اند به همراه داشتن این انگشتر باعث برطرف شدن فقر می‌شود.

خواص زمرد برای روح و بدن

خواص سنگ زمرد برروی قلب یا همان چاکرای چهارم تاثیر دارد که شاید به همین علت است که آن را سنگ عشق نامیده اند. گشودن قلب به روی عشق، بخشش، دلسوزی و اعتماد از جمله خواصی میباشد که میتوان برای این نگین بیان کرد. تقویت قلب، خون و دستگاه گردش خون از مهم ترین خواص این نگین برای بدن میباشد.

خواص زمرد به جهت جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری صرع بسیار مفید است و همینطور برای کسانی که زمینه بیماری ارثی دارند نیز توصیه شده است. خواص این نگین سبب درمان خونریزی داخلی به ویژه اسهال خونی خواهد شد. در ایام قدیم باور داشتند که استفاده از این گوهر سبب هماهنگی روح و جسم خواهد شد.

خواص سنگ زمرد پاکی و ایمان را در افراد افزایش میدهد. در زمان های قدیم پزشکان در یونان به منظور بهبود سرماخوردگی و تنگی نفس و حتی درمان مارگزیدگی نیز از دود ذرات این سنگ استفاده میکردند. از مهم‌ترین خواص استفاده از این نگین به صورت انگشتر و یا هر نوع دیگر این است که در مراسم و اوراد برای موفقیت در کسب و کار و افزایش درآمد مورد استفاده قرار میگرفته است.

شرایط نگهداری از سنگ زمرد

سنگ زمرد با اینکه سختی نسبتا بالایی دارد اما باید در نگهداری از آن دقت لازم را داشته باشید تا مورد اصابت ضربه قرار نگیرد. این سنگ ترد و شکننده میباشد. به طوری که اگر از فاصله یک متری زمین بیفتد و یا روی سنگ دیگری انداخته شود امکان شکسه شدن آن وجود دارد. هنگام استفاده از مواد شوینده و شیمیایی لازم نیست نگران باشید چراکه این سنگ در برابر این مواد تا حدی مقاوم است. اگر در معرض حرارت بالایی قرار بگیرد امکان ترک خوردن آن نیز وجود دارد. مقدار زیادی از بلورهای موجود در این سنگ همانند سنگ یاقوت، ناخالصی ها و محتویات مختلفی از جمله کانی های مهمان، مایعات، حباب های گاز و ترک های داخلی دارد که اگر مقدار زیادی باشد این محتویات مات می‌گردد.

4 - (4 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *