آشنایی با سنگ های قیمتی

دعای امام رضا برای گشایش بخت (اسناد و روایات)

آیای دعا و ذکر و نمازی برای گشایش بخت و ازدواج جوانان وجود دارد؟ معتبرترین احادیث و روایات در مورد دعای گشایش بخت کدام می باشد؟ آیا 14 معصوم در مورد گشایش بخت و ازدواج جوانان و توصیه ها و ذکرهای خاصی را مطرح کرده اند؟ آیا دعای امام رضا برای گشایش بخت تاثیری دارد؟ مهم ترین منابع و روایات در مورد دعای امام رضا برای گشایش بخت چیست؟ در ادامه این مطلب از جواهر هشتم قصد داریم به معرفی دعای امام رضا برای گشایش بخت بپردازیم. در ادامه به بررسی خواص این دعا برای ازدواج اشاره می کنیم. همچنین برخی از آداب مهم استفاده از این دعا را نیز بیان خواهیم کرد. همراه ما باشید...

دعای امام رضا (ع) برای گشایش بخت

 بسیاری از جوانان امروزی به دنبال تسهیل ازدواج و افزایش برکت و خیر در زندگی خودشان هستند. در این میان برخی از معصومین بعضیا از دعاها و ذکرها و نمازها را توصیه کرده اند که استفاده درست از آن‌ها با رحمت و عنایت پروردگار سبب ایجاد اتفاق‌های خوب و دور شدن از بلایای غیرطبیعی خواهد شد. در میان آن‌ها، دعای امام رضا (ع) برای گشایش بخت و ازدواج نیز توصیه شده است و در میان علما و بزرگان دین شناخته شده می‌باشد.

نکته قابل توجه این است که دعای امام رضا برای گشایش بخت و ازدواج در واقع یک نماز دو رکعتی است که با آداب مخصوص به خود خوانده می‌شود. در ادامه این مطلب این آداب را بیان خواهیم کرد.

آداب خواندن نماز 

همان طور که گفته شد، دعای امام رضا برای گشایش بخت و ازدواج یک نماز دو رکعتی می باشد که در رکعت اول، بعد از سوره حمد باید آیت الکرسی خوانده شود (به جای سوره توحید) و بعد از آن در رکعت دوم به جای سوره توحید، باید سوره قدر خوانده شود. بعد از تمام شدن نماز هم باید قرآن به سر بگیرید و دعای زیر را تلاوت کنید:

emam_reza-dua

زمانی که خواندن دعای بالا به اتمام رسید باید ذکرهای زیر را 10 مرتبه بخوانید:

” بِحَقِّ مُحمد “

” بِحَقِّ عَلِیٍّ “

” بِحَقِّ فاطِمَه “

” بِحَقِّ الْحَسَنِ “

” بِحَقِّ الْحُسَیْنِ “

” بِحَقِّ عَلِیِّ بنِ الْحُسَیْن “

” بِحَقِّ مُحَمَّدِ بنِ عَلِیٍّ “

” بِحَقِّ جَعْفَرِ بنِ مُحَمَّد “

” بِحَقِّ مُوسَى بنِ جَعْفَرٍ “

” بِحَقِّ عَلِیّ ‏بنِ مُوسى “

” بِحَقِّ مُحَمَّدِ بنِ عَلِیّ “

” بِحَقِّ عَلِیِّ بنِ مُحَمَّدٍ “

” بِحَقِّ حَسَنِ بنِ عَلِیّ “

” بِحَقِّ الْحُجَّهِ “

منبع دعای امام رضا برای گشایش بخت

این دعا منبع معتبری دارد و به همین دلیل شناخته شده و قابل اطمینان می باشد. مهم ترین منبع دعای امام رضا برای گشایش بخت کتاب بحار الانوار است که در جلد 91 و صفحه 353 این دعا را می توانید پیدا کنید. همچنین در مستدرک الوسائل جلد ششم و صفحه 315 هم این دعا به طور کامل ذکر شده است. منبع آخر هم کتاب با ارزش مکارم الاخلاق جلد 2 و صفحه 112 است.

در توضیحات این نماز خاصیت بخت گشایی ذکر نشده است اما به طور صریح بیان شده است که با خواندن این نماز هر حاجتی برآورده می شود و به همین دلیل هم بزرگان دین از این دعا برای بخت گشایی استفاده می کنند.

معتبرترین دعا برای گشایش بخت و ازدواج

علاوه دعای امام رضا برای گشایش بخت و ازدواج جوانان، سوره احزاب به عنوان بهترین و قوی ترین دعا برای گشایش بخت و ازدواج شناخته شده است و بسیاری از معصومین به استفاده از آن تاکید کرده اند. سوره احزاب زمانی بر پیامبر نازل شد که عده ای از قبایل و اعراب با هم متحد شدند و گروه های مختلفی به واسطه همین اتحاد تشکیل شد. این اتحاد دقیقا قبل از حمله به شهر مدینه بود. دلیل اصلی استفاده از این سوره برای گشایش بخت و ازدواج، اشاره این سوره به ماجرای ازدواج پیغمبر (ص) می باشد.

بزرگان دین ما تاکید بسیاری بر نوشتن این دعا بر پوست آهو داشتند تا اثربخشی آن را بیشتر کند. وجود این دعا باعث تسریع در روند ازدواج می شود و اختلافات و موانع پیش آمده با خواندن این دعا کمتر می شود.

با توجه روایات پیامبر اکرم (ص)، استفاده از این دعا دارای آداب خاصی می‌باشد که انجام آن سبب افزایش خواستگار خواهد شد حتی اگر آن خانه فقیر باشند. (در مقاله مربوط به سوره احزاب به طور کامل در مورد آداب و خواص این دعا صحبت شده است.)

معرفی نماز برای ازدواج پسران

علاوه بر نمازی که در قسمت قبل ذکر شده در جواب یکی از مریدان امام رضا (ع) که دریاره بخت گشایی از حضرت سوال فرمودند، امام رضا (ع) نماز دیگری به جز مورد قبل معرفی کرد که پیروان ایشان روش ادای این نماز را به طور کامل بیان کرده اند. منبع این نماز کتاب صحیفه رضویه صفحه 155 می باشد. البته با توجه به متن این نماز میتوان بیان کرد که این نماز بیشتر برای ازدواج پسران استفاده می شود. در توضیح این نماز آورده شده است که:

هر گاه قصد ازدواج کردن داشتی از خدا برای به دست آوردن خیر دعا کن و بعد از آن 2 رکعت نماز به جای آور و بعد از این نماز دستان خود را بالا ببر و دعای زیر را بخوان:

“اللهم إِنّی اُریدُ التَّزْویجَ فَسَهِّلْ لی مِنَ النِّسآءِ أَحْسَنَهُنَّ خَلْقاً وَ خُلْقاً وَ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً وَ أَحْفَظَهُنَّ نَفْساً فِیَّ وَ فی مالی وَ أَکْمَلَهُنَّ جَمالاً وَ أَکثَرَهُنَّ أَوْلاداً”  

معنی این دعای امام رضا برای ازدواج به شرح زیر می باشد:

خداوندا؛ من می خواهم ازدواج کنم، پس فراهم کن برای من از میان زنان، نیکوترین آنها را از جهت نقش و نگار و خلق و خوی و البته پاکدامن ترین و حفظ کننده ترین در میان آنها در مورد من و مال من و کاملترین آنها را از جهت زیبایی و جمال، و فراوان ترین آنها از جهت آوردن فرزند.

معرفی نماز امام رضا (ع) برای حاجت

در ادامه به بیان روش های دیگری که امام رضا (ع) برای اجابت حاجت بیان کرده اند می پردازیم البته بزرگان دین از این روش ها بیشتر برای گشایش بخت نیز استفاده می کنند.

امام رضا برای کسانی که دچار غم و اندوه زیادی شده اند و از درگاه خدا حاجتی دارند این نماز را توصیه کرده است:

2 رکعت نماز بخوان و در هر رکعت باید بعد از سوره حمد 13 مرتبه سوره قدر را بخوانی

بعد از تمام شدن نماز در برابر عظمت خدا سجده کن و بگو :

دعای نماز امام رضا

بعد از خواندن این دعا در حالت سجده، طرف راست صورت خود را به روی زمین بگذار و بگو:

یا مُذِلَّ کُلِّ جَبَّارٍ عَنیدٍ، وَ مُعِزَّ کُلِّ ذَلیلٍ، وَ حَقُّکَ قَدْ بَلَغَ الْمَجْهُودُ مِنّی‏ فی أَمْرٍ کَذا، فَفَرِّجْ عَنّی.

بعد از این کار طرف چپ صورت خود را روی زمین بگذار و همیت دعا را دوباره بخوان

بعد به سجده برو و دوباره دعای بالا را بخوان

ایمان داشته باش که خدا تو را می بیند و به درد تو آگاه است از اعماق قلبت از او کمک بخواه و مطمئن باش که خداوند می تواند مشکل تو را حل کند.

5 - (2 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *