آشنایی با سنگ های قیمتی

سنگ عقیق: انواع سنگ عقیق، خواص، روایات، نحوه نگهداری، شارژ و …

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که با انواع سنگ عقیق آشنا نباشد و آن را از نزدیک ندیده باشد. عقیق ( agate ) یکی از سنگ های محبوب و زیبا می باشد که در صنعت جواهر سازی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و استفاده از انواع سنگ عقیق در زیورالات و انگشتر های نقره مردانه و زنانه رواج بسیاری دارد. در ادامه این مقاله همراه جواهر هشتم باشید تا به طور کامل با این سنگ، خواص عقیق، روایات و احادیث نقل شده از بزرگان دین، نحوه نگهداری و شارژ سنگ عقیق و … آشنا شوید.

آشنایی مختصر

این سنگ برای اولین بار توسط یک دانشمند یونانی به نام تئوفراستوس‌ (Theophrastus) در یک رودخانه کشف شد. انواع سنگ عقیق قرن ها به عنوان یک سنگ قیمتی و زیبا در ساخت انواع مجسمه ها و آثار هنری به کار گرفت میشد. کاسه ها و ظروفی که با این گوهر ساخته شده اند در دوره پادشاهی بیزانس (روم شرقی – قسطنطنیه) بسیار محبوب بودند و توسط بسیاری از خانواده های اشرافی در اروپا جمع آوری شده است. امروزه انواع سنگ عقیق که در زمان های گذشته جمع آوری شده است در بسیاری از موزه های معروف همچون موزه لوور در فرانسه نگهداری میشوند.

سنگ عقیق جزء سنگهای نیمه قیمتی می باشد که از چندین ماده شیمیایی به وجود آمده است. عناصر شیمیایی همچون سیلیس و گاها عناصری دیگر مانند آلومنیوم، کلسیم، منیزیم و … در ساختار این گوهر دیده می شود. تنها کافیست با بررسی یک مجموعه که بیش از سه هزار کاسه از جنس این گوهر که توسط بهرام پادشاه پونتوس تهیه شده است؛ میتوان فهمید که این گوهر چقدر از زمان گذشته تا به حال با ارزش بوده و در گذشته بسیار مورد توجه قرار میگرفته است. به طوری که بسیاری از خانواده های ثروتمند نیز به دنبال جمع آوری انواع سنگ عقیق بودند.

سختی سنگ عقیق 6.5 تا 7 در مقیاس موس است و جزو سنگ ها سخت و محکم به حساب می آید. انواع سنگ عقیق در جریان های آب در سنگهای سیلیسی یا سنگهای سیلیکات دار و یا بر اثر آزاد شدن گازهای اسیدی از درون زمین و در خلال سنگ های دیگر تشکیل می شوند. مخصوصاً در بین سنگهای آذرین سطحی که دارای ساختمان سماکی میباشند. انواع سنگ عقیق با بافتی شفاف و مات وجود دارد. جلا و تراش این گوهر در سال 1548 میلادی برای اولین بار اتفاق میفتد که در متون تاریخی این موضوع بیان شده است. با وجود این موضوعات تراش نگین های جواهری این گوهر از ابتدای قرن شانزدهم آلمان به طور رسمی ثبت و آغاز شد.

انواع سنگ عقیق

امروزه انواع مختلفی از این گوهر کشف شده است. معمولا به شکل لایه های مدور یا مسطح دیده می شوند ولی داشتن مقداری ناخالصی به شکل های متفاوت که برخی اوقات باعث ایجاد تصاویری مانند تصویر گیاهان، جنگل با منظره ای میشود، سبب ارزشمندتر شدن آنها خواهد شد. در ادامه به چند مورد از مهم ترین گونه های این گوهر اشاره کرده شده است:

1- عقیق خزه ای: این گونه از سنگ های عقیق اولین نوع از انواع عقیق است که محتویاتی از بلورهای سبزرنگ به شکل خزه در خود دارند.
۲ – شجری (مُشا): در این نوع از انواع سنگ عقیق میتوان طرح های مانند درخت و یا منظره پاییزی در آن مشاهده کرد.
۳ -چشمی: این نوع از لابه های دایره ایی مانند تشکیل شده است که این لایه ها باهم موازی هستند.
۴ – آبدار: گفته شده است که در این نوع سنگ مقداری آب وجود دارد که هنگام پیدایش و تشکیل آن به وجود آمده است و در برش های نازک از سنگ، آب داخل آن را میتوان مشاهده کرد.
۵ -مجوف: این گوهر مجوف حفره ‌های متعدد و توخالی زیادی در آن دیده میشود.
۶ – دژی: به دلیل وجود نقش هایی مانند دژ های قدیمی به آن دژی گفته میشود.
۷ -منظره ای: درون این نوع مناظری مانند درختان و مناظر طبیعی قابل مشاهده است.
۸ -لایه ای: در این نوع، لایه ‌های سنگ موازی با یکدیگر می باشند.

خواص انواع سنگ عقیق اصل

نگین عقیق علاوه بر زیبایی که دارد خواص بسیاری برای روح و بدن نیز دارد. از زمان های قدیم این نگین به عنوان یک سنگ مقدس شناخته میشده است و همواره همراه خود داشتند. خواص عقیق باعث افزایش ارامش و نشاط در زندگی و برطرف شدن غم و غصه ها خواهد شد. گوهر عقیق ترس را دور می کند و از گزند جانوران موذی و سمی در امان خواهید بود.

این گوهر برای جلوگیری از خونریزی های شدید، به ویژه برای زنان، مفید می باشد. هم چنین برای ایجاد تعادل و هماهنگی در بین اعضاء بدن و تقویت آنها بسیار مفید است. وجود این سنگ سبب دور شدن انرژی های منفی و افکار مخرب خواهد شد. استفاده از انگشتر نقره عقیق سبب افزایش رزق و روزی و برکت در زندگی میشود. همچنین برای دور کردن چشم زخم و حسادت همانند سنگ فیروزه بسیار تاثیر دارد.

نحوه نگهداری و شارژ سنگ عقیق

نحوه شارژ و نگهداری از سنگ های قیمتی مانند عقیق کار دشواری نیست. با توجه به خواص سنگ های معدنی و استفاده دائمی از آنها بسیاری از افراد به دنبال شارژ و زنده نگه داشتن سنگ هستند. برای شارژ میتوانید انواع سنگ عقیق را به مدت یک ساعت داخل آبی روان قرار بدهید و سپس مقابل نور خورشید بگذارید تا خشک شود.

4.3 - (7 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *